24 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

eActros na turné po Európe

Značka Mercedes-Benz Trucks sa rozhodla podporiť a spopularizovať elektromobilitu v nákladných vozidlách európskym turné. So svojim elektrickým modelom eActros sa vydali do piatich európskych krajín: Nemecka, Rakúska, Talianska, Belgicka a Holandska.

Turné začalo v továrni Wörth celá cesta naprieč Európou bude výlučne s pomocou elektrického pohonu. Trasa troch eActros-ov smerovala z Wörthu cez Rakúsko do Talianska. Po okruhu cez Nemecko pokračuje ďalej do Holandska a Belgicka. Počas zastávok zastávok sa budú vozidlá a služby predstavovať zákazníkom. Odborníci na elektrickú mobilitu z Mercedes-Benz Trucks s nimi budú diskutovať o špecifických otázkach, elektrickej mobilite aj reálnych skúsenostiach, ktoré majitelia prvých elektrických nákladných vozidiel majú.

Mercedes-Benz eActros v piatich krajinách

Tri modely Mercedes-Benz eActros prejdú počas piatich týždňov približne 3 700 kilometrov. Nabíjať sa budú na verejných nabíjacích staniciach a v pobočkách Daimler Truck. Dve autá sú eActros-y 300 na podvozku 4×2, tretí eActros 400 je na podvozku 6×2.

Turné pre eActros začalo v továrni v Nemecku
Foto: Daimler Trucks

Batériový elektrický Mercedes-Benz eActros pre ťažkú ​​distribučnú dopravu schádza z výrobnej linky v závode Wörth od roku 2021. Plne elektrický model poskytuje na výber z troch (eActros 300) alebo štyroch (eActros 400) akumulátorových blokov.

eActros 400 vybavený štyrmi akumulátormi má dojazd 400 kilometrov, eActros 300 deklaruje dojazd 300 km. Tuhá elektrická náprava má dva integrované elektromotormy a spolupracuje s dvojrýchlostnou prevodovkou. Dva kvapalinou chladené motory poskytujú trvalý výkon 330 kW a maximálny výkon 400 kW. Samozrejmosťou je rekuperácia, ktorou je možné spätne získať energiu pri brzdení alebo jazde z kopca.

Okrúhle narodeniny

Turné symbolicky oslavuje aj narodeniny najväčšieho výrobného závodu značky, ktorý sa nachádza v spomínanom meste Wörth am Rhein. Výroba nákladných vozidiel sa tu rozbehla v roku 1963. Odvtedy sa tu vyrobilo približne 4,4 milióna nákladných áut. Dnes sa tu vyrábajú modely Actros, Arocs a Atego, ale aj modely divízie špeciálnych vozidiel ako Econic, Unimog a Zetros. Sériová výroba plne elektrického modelu Mercedes-Benz eActros začala v roku 2021, v roku 2022 pribudol druhý elektrický model eEconic. V závode pracuje približne 10 000 ľudí, čo z neho robí druhého najväčšieho zamestnávateľa v regióne.

Aktuálne
Prečítajte si aj