32.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Číňania skopírovali Scaniu S, idú s ňou na ruský trh

Na veľtrhu v Moskve bol predstavený ťahač, ktorý až príliš nápadne pripomína Scaniu radu S. Ide o Junfeng DF9, ktorý vyrába značka Junfeng, patriaca pod krídla známejšej čínskej automobilky Dongfeng.

Z ruského trhu sa po začatí vojny na Ukrajine stiahli všetci európski výrobcovia nákladných vozidiel. Domáci výrobcovia nestíhajú pokryť dopyt a situáciu sa snaží využiť Čína. Značka Junfeng predstavila na veľtrhu COMvex 2024 v Moskve svoj ťahač DF9, ktorý ale takmer celý okopírovala od švédskej Scanie.

Čínsky ťahač Junfeng DF9 kopíruje Scaniu S
Foto: Autopotok.io

Zvonku kópia, pod kabínou Čína

Zvonku aj zvnútra ide o síce dosť nepodarenú, ale kópiu Scanie S. Pod kabínou sa skrýva licencovaná čínska verzia motora Cummins s výkonom 560 k a licencovanými komponentami vyskladali aj 12-stupňovú prevodovku EATON. Cena čínskeho ťahača v konfigurácii 6×2 je v prepočte asi 115 000 eur, pričom importér naň ponúka 3-ročnú záruku.

Interiér ťahač Junfeng DF9
Foto: Autopotok.io

Junfeng DF9 pôjde iba na export

Koncern Dongfeng „vyvinul“ tento model výlučne pre exportné trhy, a prvé autá by do Ruska mali doraziť v októbri 2024. V Číne má totiž Scania oficiálne zastúpenie a Číňanom by hrozilo, že voči nim podnikne právne kroky. V Rusku však žiadne žaloby nehrozia, nakoľko Scania sa po začatí vojny z Ruska stiahla.

Aktuálne
Prečítajte si aj