10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

ČESMAD podporil EETS, prechod naň zatiaľ neodporúča

Združenie autodopravcov ČESMAD Slovakia vyjadrilo podporu zavedeniu systému európskej služby elektronického výberu mýta, tzv. EETS, na Slovensku. Dopravcovia oceňujú zvýšenú konkurenciu medzi prevádzkovateľmi aj nižšie náklady pre štát. Hodnotia to ako krok správnym smerom.

Národná diaľničná spoločnosť uviedla do ostrej prevádzky systémy ďalších štyroch partnerov 15. marca. Noví poskytovatelia tak mohli začať poskytovať tzv. európske mýto aj na Slovensku. Pre dopravcu to znamená, že nebude musieť mať v každej krajine inú mýtnu jednotku a vyúčtovanie mýta mu príde na jednej faktúre.

ČESMAD EETS podporuje, ale…

Okrem vyššieho komfortu však dopravca podľa ČESMAD-u neušetrí na vybranom mýte ani cent. Sadzby mýta sú totiž rovnaké pri národných, aj európskych poskytovateľoch. Zo zavedenia európskeho mýta benefituje finančne ako jediný práve štát, pričom jemu ide o desiatky miliónov eur ročne, o ktoré je prevádzka EETS lacnejšia oproti prevádzke súčasného SkyTollu, tvrdia dopravcovia. 

„Je fér, aby sa štát s dopravcami o túto úsporu podelil. Toto sme mali dohodnuté s viacerými predchádzajúcimi ministrami dopravy, ale dodnes sa to neudialo. Štát by mal získanú úsporu reflektovať napríklad v nižšej dani z motorových vozidiel. Na ťahu je teda v tejto chvíli štát a my vyzývame dopravcov, aby do systému EETS ešte neprechádzali, kým sa uvedené prísľuby nestanú realitou,“ vysvetlil postoje združenia jeho prezident Pavol Piešťanský.

Aktuálne
Prečítajte si aj