9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

České mýto zrejme zdražie

Po správach o raste cien mýta v Nemecku a Rakúsku, prichádza teraz podobná správa aj z Českej republiky. Mýto pre vozidlá nad 3,5 tony bude v Českej republike drahšie. Povedal to minister dopravy Martin Kupka, ktorý nárast ceny odhaduje na 10 až 15 %. Podľa neho takýto krok umožňuje zmena európskych pravidiel.

Kupka už predtým hovoril o raste ceny ročnej diaľničnej známky pre osobné vozidlá, ktorá sa zvýši z 1 500 na 2 300 Kč (z približne 63 na 97 eur), o rastie cien mýtneho ale doteraz reč nebola. Teraz to však v rozhovore v relácii Otázky Václava Moravce pripustil.

Dopravcovia si priplatia

Ako píše Česká televízia, podľa ministra štát doteraz nemal možnosť meniť ceu mýta, zmena európskych pravidiel to však umožní. „Od 1. marca bude možné do mýta zakomponovať novú položku, ktorá v sebe zahŕňa poplatok za CO2, teda emisie oxidu uhličitého. Zvýši sa mýto, počítame s tým a budeme hľadať rovinu – podobne ako v prípade diaľničnej známky – ktorá by neohrozila našich dopravcov.“ Doplnil, že cena by sa mala zvýšiť 10 až 15 %, čím by príjmy štátu vzrástli o 1,4 až 2 miliardy Kč. V súčasnosti sa podľa jeho slov na mýte vyberá zhruba 14 miliárd Kč.

Bývalý minister dopravy Karel Havlíček so zvyšovaním cien mýta nemá, vadí mu však rast ceny diaľničnej známky pre osobné autá. „Ak hovoríme, že pri mýte by to malo byť o 10 %, tak elektronická známka by mala ísť z 1 500 na 2 300 korún, čo je mimo realitu oproti mýtu. A to navyše v situácii, kedy tu je elektronická známka,“ upozornil bývalý minister, podľa ktorého je prevádzka elektronických známok lacnejšia, než boli nalepovacie kupóny.

Argumenty pre a proti

Kým bývalý minister si myslí, že zdražovanie diaĺničnej známky by sa nemalo diať teraz, súčasný minister Kupka tento krok obhajuje. Hovorí, že cena známky sa nezvyšovala viac ako 10 rokov a dodal, že ak by sa za ten čas zdražovala iba o infláciu, už dnes by bola drahśia ako navrhovaných 2 300 Kč. Kým ročná známka od marca zdražie, známky s kratším trvaním zlacnejú. Mesačná zo 440 na 430 Kč, desaťdňová z 310 na 270 Kč a jednodňová bude stáť 200 Kč.

Aktuálne
Prečítajte si aj