24 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Česi sa búria, pohonné hmoty zdraželi

Spotrebná daň z nafty sa v susednej Českej republike od utorka 1. augusta 2023 vrátila na úroveň, na ktorej bola do konca minulého roka. Na liter nafty sa zvýšila o 1,50 Kč (približne 6 eurocentov) a odboríci hneď predpovedali, že si motoristi zákonite priplatia aj za pohonné hmoty. Stalo sa tak takmer okamžite.

Ako uvádza portál ČT24, najlacnejší benzín českí motoristi tankujú v Ústeckom kraji, kde stojí liter benzínu v priemere 38,15 Kč (1,57 eura), nafta je najlacnejšia v Královohradeckom kraji, kde sa liter predáva za priemerne 34,33 Kč (1,42 eura). Podľa očakávaní sa najdrahšie tankuje v Prahe, kde liter benzínu stojí priemerne 39,78 Kč (1,64 eura), liter nafty 36,43 Kč (1,50 eura).

Pohonné hmoty zdražejú

Analytici uvádzajú, že pohonné hmoty budú zrejme zdražovať aj v nasledujúcich týždňoch, ako reakcia na spomíané zvýšenie spotrebnej dane. Okrem toho však nemalý vplyv na zmeny cien prináša rast cien ropy a oslabovanie českej koruny voči doláru. Niektorí analytici odhadujú, že cena nafty môže v najbližších týždňoch stúpnuť až o 5 Kč na liter (0,21 eura), miernejšie odhady hovoria o raste 1,50 Kč na liter benzínu (0,06 eura) a 3 Kč na liter nafty (0,12 eura).

Spotrebná daň sa v ČR znižovala minulý rok. Česká vláda týmto krokom reagovala na vysoké ceny pohonných hmôt a chcela podporiť domácich dopravcov. Podľa združenia autodopravcov ČESMAD Bohemia sa to pozitívne prejavilo na výkonnosti oboru a štátu sa tento krok vrátil aj ekonomicky. ČESMAD Bohemia uvádza, že výber dane síce zaznamenal výpadok, no český dopravcovia dokázali uspieť v súťaži s konkurentami z Poľska, Maďarska, aj Slovenska.

Českí dopravcovia spokojní nie sú

Domáci českí dopravcovia platia okrem spotrebnej dane doma aj cestnú daň, odvody z miezd, DPH a ďalšie poplatky. Zahraniční dopravcovia platia v ČR iba mýto, a tak podľa združenia dostáva štát v takomto prípade z milióna Kč z jedného českého kamióna iba 70 000 Kč od zahraičného dopravcu. Česká vláda sa k predchádzajúcej sadzbe spotrebnej dane vracia o pol roka skôr, než plánovala.

„Dopravcovia majú zazmluvnené zákazky dopredu a vysúťažili ich s vedomím, že daň bude do konca roka stála. My sa tu bavíme o halieroch a nafta je kľúčovou položkou. Na trhu je navyše prebytok dopravných kapacít a zhoršenie podmienok nás zráža v súťaži s dopravcami z iných krajín. Predpokladám tiež, že časť nášho tankovania sa opäť presunie do krajín s priaznivejšími cenami. Riešením by mohlo byť aj zavedenie profesionálnej nafty, ako majú napríklad v Belgicku, v Španielsku, v Maďarsku a niekoľkých ďalších krajinách. Tieto krajiny dopravcom časť dane vracajú a tým tankovanie robia atraktívnejším pre všetkých aj pri vyššej základnej sadzbe dane,“ hovorí prezident ČESMAD Bohemia Josef Melzer.

Nie je to až také zlé?

Experti také zmiňují, že i přes zdražení jsou pohonné hmoty v Česku stále levnější než v okolních státech. Analytik společnosti XTB Jiří Tyleček pre ČT24 povedal, že nafta by mala zostať siedma najlacnejšia v Európe. Porovnateľnú cenu majú iba v Poľsku, liter nafty je tam o pár desiatok centov lacnejší než v ČR. Aj napriek rastu cien sú pohonné hmoty u našich západných susedov lacnejšie ako pred rokom. Benzín bol začiatkom minulého roka drahší o približne 5,90 Kč, nafta dokonca o 10 Kč za liter.

ZdrojČT24
Aktuálne
Prečítajte si aj