9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Česi kontrolujú predbiehanie kamiónov v zákazoch aj dronmi

Zákaz predbiehania ťažkých nákladných vozidiel platí v susednej Českej republike na 145 miestach. Nadiaľnici D8 ide naprílad o 6 km dlhý úsek. Za porušenie zákazu hrozí až zákaz šoférovania, no ani to podľa polície mnohých vodičov od porušovania predpisov neodrádza. Problém vidia policajti aj v tom, že priestupok nie je možné vyriešiť na mieste. Rieši sa až v správnom konaní. Aj preto sa do snemovne dostal návrh, ktorý to má vyriešiť.

Prebiehanie kamiónov je komplexnou témou, o ktorej sa dá napísať samostatný článok. Ľuďom, ktorí nikdy nepracovali ako profesionálni vodiči, sa potreba predbiehania kamiónov vysvetľuje iba ťažko. Na druhej strane, aj za volantom kamiónov sa nájdu vodiči, ktorým ego nedovolí pustiť predbiehajúceho kolegu pred seba a pomalým predbiehaním tak zdržujú plynulú premávku na diaľnici. Faktom však je, že pravidlá treba dodržiavať, preto ak je na danom úseku predbiehanie nákladných vozidiel zakázané, má sa dodržiavať.

Pomáhajú im aj drony

Riaditeľ dopravnej polície Jiří Zlý pre Českú televíziu hovorí, že predbiehanie sa dvoch kamiónov svojim spôsobom výrazne obmedzuje plynulosť prevádzky diaľničnej siete, preto ho policajti označujú za nebezpečný priestupok. Pri kontrolách polícia často použiva aj drony, vďaka ktorým vidia, ak kamión porušuje zákaz. Informáciu okamžite posúvajú hliadke, ktorá za ním vyrazí.

V Českej republike platí tzv. bodový systém, preto za porušenie zákazu predbiehania nákladných vozidielhrozí pripísanie 7 bodov pokutou 10 000 CZK a zákazom činnosti. Polícia a ministerstvo dopravy chcú pomocou novely cestného zákona presadiť, aby sa takéto priestupky riešili prísnejšie a rýchlejšie, tzv. príkazom na mieste. U vodičov porušujúcich pravdilá by platilo pravidlo dvakrát a dosť a v správnom konaní pokuta 25 000 CZK.

Plošný zákaz predbiehania neplánujú

Na Slovensku platí zákaz predbiehanie kamiónov plošne. Česi nad takýmto krokom zatiaľ neuvažujú. Plánujú však rozšíriť počet úsekov, kde je predbiehanie kamiónov zakázané. V súčasnosti ich je 145, zatiaľ ale nie je jasné, koľko ich má pribudnúť. Podobne, iba na vymedzených úsekoch, platí zákaz predbiehania pre nákladné vozidlá aj v Rakúsku.

Aktuálne
Prečítajte si aj