20.2 C
Bratislava
streda, 26 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Brusel odpovedal dopravcom, vyslúžil si tvrdú kritiku

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia dnes zverejnilo svoju tlačovú správu, v ktorej konštatuje, že pre sektor cestnej nákladnej dopravy prišli z Európskej komisie (EK) zlé správy. Dopravcovia v reakcii nevylučujú ani štrajk.

ČESMAD vyhlásil, že stanovisko Bruselu približuje dopravcov k protestným akciám, ktoré môžu čoskoro nadviazať na akcie slovenských aj európskych poľnohospodárov. ČESMAD Slovakia spolu s ďalšími asociáciami dopravcov z regiónu dostalo z kancelárie eurokomisárky pre dopravu odpoveď na spoločné memorandum k problematike ukrajinských dopravcov v EÚ.

Povolenia pre ukrajinských dopravcov zostávajú

Eurokomisárka sa nestotožňuje s negatívnymi následkami dohody medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave. „Napriek deklarovanej ústretovosti na diskusiu a poskytnutým faktom a vysvetleniam boli prakticky všetky pripomienky združení hodené do koša,“ píše sa v stanovisku ČESMAD-u.

Prezident združenia Pavol Piešťanský hovorí, že výnimka zo systému povolení pre ukrajinských dopravcov by tak mala pokračovať bez akýchkoľvek významnejších zmien ďalej aj od júla 2024. Pre slovenských dopravcov je to podľa neho neprijateľné. „Títo (dopravcovia) budú ďalej čeliť tlaku nerovnakých podmienok na trhu a neférovej konkurencii,“ hovorí Piešťanský. 

Tvrdá kritika Bruselu

Rozhodnutie Európskej komisie dostalo od slovenských dopravcov tvrdú kritiku. ČESMAD hovorí o hanebnej ignorácii oprávnených námietok dopravcov. Zároveň dodáva, že k iniciatíve pôvodných signatárov memoranda z krajín V4 sa pridávajú združenia dopravcov z ďalších štátov, vrátane niektorých zo západnej časti Európy.

Piešťanský hovorí, že to len dokazuje, že nejde o vymyslený problém. „Neochota počúvať vedie iba k rastu napätia a rôznych nátlakových akcií, ktorým by sa dalo predchádzať, ak by zodpovedné inštitúcie dialóg iba nepredstierali,“ vyhlásil prezident ČESMAD-u.

Aktuálne
Prečítajte si aj