27.1 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Úspešný test nákladného dronu

Spoločnosť založená bratmi z Bulharska s cieľom nájsť rýchlejší, ekologickejší a cenovo dostupnejší spôsob doručovania tovaru, úspešne absolvovala svoj prvý let vlajkového bezpilotného dronu Black Swan.

Skúšobný let sa uskutočnil na letisku Balčik v Bulharsku, pričom dron riadili na diaľku dvaja piloti komerčných aerolínií z pozemnej riadiacej stanice. Úspešný let potvrdzuje využitie licencovanej technológie nákladných bezpilotných dronov pre komerčné lety v Európe. Tá sa má v Európe začať naplno využívať koncom roka 2023 a slúžiť rôznym segmentom, od eshopov, farmácie, náhradných dielov až po potraviny podliehajúce rýchlej spotrebe.

V Bulharsku otestovali nový nákladný dron
Foto: Dronamics

Ťažký náklad aj na dlhú trať

Dron dokáže previezť 350 kg tovaru na vzdialenosť 2 500 km, pričom výrobca uvádza, že preprava vie byť o 80% rýchlejšia, o 50% lacnejšia a dokáže vyprodukovať o 60% menej emisií CO2 ako alternatívne spôsoby dopravy, vrátane leteckej. Hlavnou výhodou tejto prepravy je rýchlosť prepravy na dlhé vzdialenosti.

Test nového nákladného dronu
Foto: Dronamics

Spoločnosť Dronamics sa stala prvou európskou licencovanou spoločnosťou s nákladnými dronmi a prvým strategickým partnerom IATA (Medzinárodné združenie leteckých dopravcov) pre drony na celom svete. Do financovania projektu sa prostredníctvom hlavného inovačného programu zapojila aj Európska únia.

Aktuálne
Prečítajte si aj