27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Slovenská pošta pokračuje v obnove autoparku

Slovenská pošta pokračuje v obnove vozového parku. V súčasnej dobe obstarala spolu 118 dodávkových vozidiel do 3,5t, z ktorých 37 je plne elektrických. Práve elektromobily nedávno generálny riaditeľ Slovenskej pošty Ľubomír Mindek a predseda predstavenstva Slovenskej pošty Tomáš Klein oficiálne uviedli do prevádzky.

Nové autá budú nasadené na vybrané doručovacie rajóny a poštové cestné kurzy v Bratislave a v niektorých krajských a okresných mestách po celom Slovensku. Pošta sa týmto krokom snaží o ekologizáciu svojho autoparku a zníženie emisií.

Slovenská pošta bude aj elektrická

Elektromobily PEUGEOT Expert Furgon Premium Electric vo verzii L3H1 majú výkon 100 kW a batériu s kapacitou 50 kWh. Objem nákladového priestoru je 6,1 m3. Ich štandardná výbava je rozšírená o GPS/GSM monitorovacie palubné jednotky na sledovanie vozidiel s ich aktuálnymi jazdnými parametrami.

Nové vozidlá Slovenskej pošty
Foto: Slovenská pošta

Dojazd vozidla na jedno nabitie batérie je 215 km a nabíjať sa elektromobily budú na miestach prevádzkovania, teda v objektoch Slovenskej pošty. Z hľadiska denného kilometrového výkonu a technického zázemia budú prevádzkované v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Žilina, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Prievidza, Lučenec, Prešov, Svidník, Stropkov, Gelnica, Rožňava, Vranov nad Topľou, Trebišov. Pošta zverejnila aj jednotkovú kúpnu cenu elektrického vozidla Peugeot Expert, ktorá je 48 915 eur bez DPH. Celková cena všetkých 37 elektrických vozidiel je 1 809 855 eur bez DPH.

Súčasťou dodávky je aj servis a údržba

V cene vozidla sú zahrnuté pravidelné servisné prehliadky predpísané výrobcom po dobu šiestich rokov odo dňa dodania resp. do dosiahnutia nájazdu 120 000 km. Súčasťou tendra je dodávka všetkých potrebných náplní a náhradných dielov predpísaných výrobcom vozidla spolu s poskytnutím súvisiacej práce.

„Pre kúpu ekologických áut sme sa rozhodli pre plnenie zelenej kvóty, teda pre potrebu určitého počtu elektromobilov vo fleete, ale v neposlednom rade aj pre snahu Slovenskej pošty prispieť k znižovaniu emisií vypúšťaných do ovzdušia,“ povedal pri odovzdávaní generálny riaditeľ pošty Ľubomír Mindek.

Na Slovenskú poštu sa vzťahuje Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EU) 2019/1161, ktorá bola do slovenského právneho poriadku zavedená Zákonom č. 214/2021 Z.z. o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy. Z uvedenej legislatívy má Slovenská pošta ako obstarávateľ v zmysle Zákona 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní povinnosť pri nadlimitných zákazkách obstarať v kategórií vozidiel N1 celkom 22% ekologických vozidiel z celkového počtu obstarávaných vozidiel. Aktuálne má pošta k dispozícií 21 kusov elektromobilov a 3 kusy elektrických štvorkoliek pre doručovacie rajóny Bratislava a Zvolen.

Pribudnú aj ďalšie modely

Okrem 37 elektrických áut obstarala Slovenská pošta aj 25 kusov dodávok IVECO Daily 35S18 s ložným objemom 18 m3, 53 kusov dodávok PEUGEOT Boxer Furgon L2H2 s objemom nákladového priestoru 11,5 m3 a 3 kusy PEUGEOT Boxer Furgon L4H2 s objemom nákladového priestoru 15 m3. Vozidlá budú nasadené do prevádzky hneď po dodaní.

Slovenská pošta má celkovo v prevádzke 1 719 motorových vozidiel, z toho 21 elektromobilov a 205 vozidiel na CNG. Najnovšie do autoparku pribudne spomínaných 118 vozidiel. V nasledujúcich rokoch plánuje pošta obstarávať elektrické vozidlá kategórie M1 (osobné motorové vozidlá), N1 (malé nákladné) a pozerá sa aj po možnosti elektrifikácie vozidlového parku v kategórií N2 a N3 (nákladné vozidlá nad 3,5t).

Aktuálne
Prečítajte si aj