23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024
46 300 1 430 18 600

Outsourcing logistických služieb rastie

Tlak na kvalitu a rýchlosť dodávateľských reťazcov vedie firmy k tomu, že okrem prepravy prenechávajú profesionálom aj agendu skladovej logistiky. Na Slovensku je to vidieť napríklad na záujme o outsourcing v automotive a healthcare priemysle.

Úspešný príbeh outsourcingu v praxi prezentuje so svojimi partnermi napríklad poskytovateľ logistických služieb DB Schenker. Ten sleduje rastúci dopyt firiem po tzv. outsourcingu logistiky. Pre svojich klientov zabezpečuje skladovanie, kompletizáciu tovaru, vychystávanie zásielok aj všetky súvisiace procesy. Firmám tak zostáva viac času a peňazí na vlastné podnikanie.

Zverenie logistických služieb partnerovi

Výrobcovia a dodávatelia čelia čoraz väčším výzvam v snahe splniť súčasné požiadavky na perfektné dodanie tovaru. Preto rovnako, ako si u logistického poskytovateľa objednávajú prepravu, je pre nich výhodné delegovať na neho aj tú časť procesov, ktorá sa odohráva v skladoch, vysvetľuje riaditeľka logistiky v spoločnosti DB Schenker pre Slovensko a Českú republiku Kateřina Říhová.

DB Schenker Košice
Foto: DB Schenker

„Vďaka rozsiahlej sieti logistických centier, zaškoleným zamestnancom, prepracovaným procesom a dlhoročnému know-how sme schopní ponúknuť službu v takej kvalite a s takými nákladmi, ktoré sa im jednoznačne oplatia,“ hovorí riaditeľka. 

V prospech outsourcingu logistiky hovorí napríklad to, že firmy nemusia investovať do skladov, hľadať pre ne zamestnancov, ani sledovať zmeny predpisov a noriem. To im vo výsledku ušetrí náklady a hlavne čas, ktorý môžu venovať rozvoju svojho biznisu.

„Výhodou je aj flexibilita, čo ocenia najmä spoločnosti, ktoré expandujú. S nami môžu navyše ľahko dodávať aj zákazníkom v zahraničí,“ dopĺňa Kateřina Říhová. Aktuálne služby outsourcingu logistiky vyhľadávajú na Slovensku spoločnosti naprieč priemyselnými odvetviami. DB Schenker zabezpečuje logistické služby pre spoločnosti v HEALTHCARE priemysle, v AUTOMOTIVE priemysle, ale aj pre spoločnosti v POTRAVINÁRSKOM priemysle. 

Portfólio logistických služieb je dlhé

Komplexné logistické služby v DB Schenker využívajú najmä spoločnosti z oblasti high-tech alebo automotive. Najčastejšie ide o diely, ktoré idú do výroby v systéme Just in Sequence, s čím má logistická spoločnosť bohaté skúsenosti a pomáha tak celý výrobný proces urýchliť a zefektívniť.

Spolupráca s logistickým partnerom niektorým firmám umožnila tiež implementovať inovatívne systémy a metódy pre riadenie a distribúciu náhradných dielov. Efektívnejšie spracovanie dopytov sa potom premietlo do kratšej doby dodania. Outsourcing logistiky je ale zaujímavý aj pre ďalšie špecifické odbory, ako je napríklad zdravotníctvo.

Firmy s týmto zameraním sú si vedomé toho, aké administratívne náročné je splniť všetky prísne požiadavky na hygienické a kvalitatívne normy. Vtedy je výhodné, ak už logistický poskytovateľ potrebné certifikáty má. Ďalším pozitívnym aspektom sú environmentálne riešenia ako využívanie fotovoltiky, úspory energií v skladoch alebo používanie manipulačnej techniky s alternatívnym pohonom.

DB Schenker realizuje logistické operácie na mieru v štrnástich logistických centrách na Slovensku a v Českej republike. Aktuálne môže svoje kapacity ponúknuť napríklad vo svojich logistických prevádzkach v Žiline a Košiciach, ktoré majú optimálnu polohu napojenú na dopravnú infraštruktúru okolitých krajín, sú vhodné pre celé priemyselné spektrum priemyselných odvetví a k dispozícii je približne 2 000 m2 plochy.

Zvýšenú potrebu práve po outsourcing logistike prináša v Košiciach očakávaný príchod automobilky VOLVO, ktorú minimálne v úvodných fázach plánovanej spolupráce využijú subdodávatelia. 

Aktuálne
Prečítajte si aj