30.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Gebrüder Weiss s elektrickými dodávkami pre Budapešť

Logistická spoločnosť Gebrüder Weiss využíva na rozvoz tovaru koncovým zákazníkom v maďarskej metropole Budapešť 10 vlastných elektrických dodávok. Od roku 2024 plánuje takéto bezemisné vozidlá rozšíriť aj ďalších maďarských miest, čo potvrdzuje objednávka na ďalších 10 elektrických dodávok.

Gebrüder Weiss začal s prevádzkou elektrických dodávok v Budapešti toto leto. Ku knocovým zákazníkom vozia nábytok, elektroniku aj domáce spotrebiče. Ide o tovar objednaný z e-shopov, medzi ktoré patrí okrem iných aj švédsky gigant IKEA.

Gebrüder Weiss riaditeľ Maďarsko
Country Manager GW Maďarsko Bálint Varga (Foto: Gebrüder Weiss)

„Naše vozidlá sú poháňané tichým a ekologickým elektromotorom, čo z nich robí ideálnu voľbu pre mestskú premávku. Pomáhajú zlepšovať kvalitu ovzdušia a zároveň prispievajú k nášmu organizačnému cieľu stať sa klimaticky neutrálnymi do roku 2030,“ hovorí Country Manager Gebrüder Weiss Maďarsko Bálint Varga.

Dodáva, že v spoločnosti chcú, aby boli ich prepravy čo najudržateľnejšie a práve preto sú bezemisné dodávky dôležitým krokom týmto smerom. Počas prvých troch mesiacov boli elektrické dodávky v prevádzke sedem dní v týždni a celkovo najazdili 72 000 kilometrov. To podľa logistického špecialistu zodpovedá úspore CO2 vo výške 15 ton v porovnaní s naftovým ekvivalentom.

Nabíjačka Gebrüder Weiss
Foto: Gebrüder Weiss

Gebrüder Weiss (GW) a IKEA spolu úzko spolupracujú. Spája ich totiž vízia udržateľnej dopravy a to sa výrazne pozitívne podpísalo aj na tomto projekte. „Pre IKEA je veľmi dôležité, aby sa náš tovar, ktorý je vyrábaný ekologickým spôsobom, doručoval zákazníkom dopravnými prostriedkami s nulovými emisiami,“ hovorí Service Operation Developer IKEA v Maďarsku Bránko Aczkov. GW je podľa neho partner, ktorý zmýšľa rovnakým smerom a podporuje spoločnosť IKEA na tejto ceste. V susednom Rakúsku používa Gebrüder Weiss elektrické vozidlá na doručovanie tovaru IKEA do domácností od roku 2021.

Po úspešnej pilotnej fáze v Budapešti chce GW v rozširovaní bezemisného doručovania koncovým zákazníkom pokračovať. Od roku 2024 ich rozšíri do miest ako Győr, Pécs, Zalaegerszeg a Szeged. Do flotily pribudne ďalších 10 elektrických dodávok Ford E-Transit. Okrem elektrických dodávok využíva poskytovateľ logistiky aj elektrické nákladné vozidlá, konkrétne v Rakúsku a vo Švajčiarsku prevádzkuje nákladné vozidlo na vodíkový pohon. GW pôsobí v Maďarsku od roku 1990 a v súčasnosti má v krajine osem pobočiek.

Aktuálne
Prečítajte si aj