21.7 C
Bratislava
štvrtok, 19 septembra, 2024
46 300 1 430 18 600

Aké nezvyčajné zásielky prepravuje Slovenská pošta?

Slovenská pošta sa aj dnes stretáva s neobvyklými a zaujímavými zásielkami, ktoré si zákazníci posielajú. Moderné stroje na spracovanie a triedenie zásielok ich často nedokážu spracovať a tak prichádza na rad ručné triedenie.

V súčasnosti má Slovenská pošta štyri hlavné spracovateľské strediská (HSS) v Bratislave, Zvolene, Košiciach a Žiline, a jedno pomocné v Nitre, kde sa zásielky z celého sveta triedia a spracovávajú. Najvyťaženejším zo všetkých je HSS v Bratislave, kde sa spracováva až polovica všetkých zásielok Slovenskej pošty.

Vianočný nápor

Počas vianočnej sezóny musia zamestnanci denne spracovať od 100 do 150 tisíc balíkov na balíkových triediacich linkách, pričom ďalších 40 až 45 tisíc balíkových zásielok je spracovaných ručne kvôli ich neštandardným tvarom alebo rozmerom. Na listových triediacich linkách denne spracujú 500 až 600 tisíc listových zásielok, pričom ďalších 600 až 700 tisíc listových zásielok sa triedi ručne.

Listové zásielky sú rozdelené na zásielky 1. a 2. triedy, pričom zásielky 1. triedy sa spracovávajú prednostne a triedia sa ručne, aby mohli byť doručené na druhý deň. Zásielky 2. triedy sú buď vhodné na strojové spracovanie, ktoré vykonáva automatická triediaca linka s kapacitou 30 000 kusov za hodinu, alebo sú ručne triedené zamestnancami. Tu prichádzajú na rad neobvyklé zásielky, ako fľaše, tenisové rakety, zásielky so živými tvormi ako včely, šváby, pijavice, alebo dokonca dážďovky.

Kde nepomáha automatika, pomáhajú ľudia

Balíkové zásielky sú prevažne triedené na plne automatických linkách, pričom najväčšia z nich, nachádzajúca sa v Bratislave, je schopná pretriediť až 5 000 balíkov za hodinu. Aj tu sa stretávajú s neobvyklými zásielkami, vrátane pneumatík s diskami, elektroniky, záhradného náradia, bicyklov, štvorkoliek alebo dokonca miešačky s fúrikom.

Raritou bolo aj posielanie ozdobených vianočných stromčekov so sklenenými guľami. Pošta dokonca riešila neobvyklé prípady, ako napríklad zapáchajúce mŕtve telíčka vtákov, ktoré boli zo zahraničia posielané ako krmivo pre hady a adresát si ich neprevzal v dohodnutej lehote.

Aktuálne
Prečítajte si aj