28 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Autopožičovňa Hertz sa zbaví 20 000 elektromobilov

Jedna z najväčších svetových autopožičovní, Hertz Global Holdings, zásadne mení prístup k elektrickým vozidlám (EV). Len dva roky po uzavretí dohody na ponúkanie elektrických vozidiel na prenájom spoločnosť oznámila, že predá približne 20 000 elektrických vozidiel, vrátane modelov od spoločnosti Tesla, zo svojho amerického vozového parku.

Tento krok je považovaný za ďalší signál toho, že dopyt po elektrických vozidlách ochladol. Hertz sa teraz podľa svojho stanoviska zameriava na vozidlá so spaľovacími motormi, pričom ako dôvod uvádza vyššie náklady súvisiace s kolíziami a poškodením EV. Pôvodne pritom Hertz plánovala 25 % svojej flotily transformovať na elektrické vozidlá už do konca roku 2024.

Elektromobily vytvárajú vyššie náklady

Generálny riaditeľ Hertzu Stephen Scherr už minulý rok na konferencii JP Morgan Auto poukázal na problémy s vyššími nákladmi na elektrické vozidlá, najmä na modely od Tesly. Hertz dokonca obmedzil krútiaci moment a rýchlosť na týchto EV a ponúkol ich svojim skúseným používateľom.

Foto: Pixabay

Akciový trh reagoval na správy o výmene elektromobilov za autá so spaľovacími motormi poklesom akcií spoločnosti Hertz a rovnako aj Tesly. Hertz navyše očakáva náklady vo výške približne 245 miliónov dolárov súvisiace s odpismi z predaja EV v štvrtom kvartáli roku 2023.

Problematický vývoj na trhu EV

Rozhodnutie Hertzu poukazuje na problematickú cestu vývoja trhu elektrických vozidiel. Ich predaj v Spojených štátoch amerických spomaľuje, čo vedie k tomu, že výrobcovia automobilov ako General Motors a Ford znižujú svoje výrobné plány.

Analytik spoločnosti Morgan Stanley Adam Jonas vo svojom vyjadrení uviedol, že krok spoločnosti Hertz je ďalším signálom toho, že očakávania voči elektrickým vozidlám potrebujú upraviť smerom nadol. Spotrebitelia si síce užívajú jazdný zážitok a úsporu paliva, Jonas ale poukázal na ďalšie „skryté náklady vlastníctva EV“.

Okrem Hertzu aj Sixt

Hertz vo svojom vyhlásení uviedol, že „náklady súvisiace s kolíziami a poškodením, najmä u EV, zostali vysoké aj v tomto štvrťroku“. Spoločnosť, ktorá pôvodne plánovala objednať 100 000 vozidiel Tesla do konca roku 2022 a 65 000 vozidiel od Polestaru v priebehu piatich rokov, sa teraz chce zamerať na zlepšenie ziskovosti zvyšku svojej EV flotily.

Foto: Pixabay

Konkurent Hertzu, nemecká prenajímacia spoločnosť Sixt v decembri uviedla, že od roku 2022 nekúpila vozidlá Tesla a predáva svoj vozový park Tesiel „ako súčasť nášho pravidelného procesu obnovy flotily“. Stále plánuje ponúkať škálu elektrifikovaných vozidiel a „drží sa svojho cieľa elektrifikovať 70-90 % svojej prenajímateľskej flotily v Európe do roku 2030“.

Ceny jazdených elektromobilov klesajú

Medzitým ceny veľkoobchodne predávaných použitých EV klesli počas väčšiny roku 2023, keďže ceny nových elektrických vozidiel rovnako klesli a počet nepredaných elektrických vozidiel vzrástol, o čom svedčia údaje spoločnosti Cox Automotive.

Cox predpovedal už pred rozhodnutím Hertzu, že ceny použitých elektrických vozidiel klesnú viac ako celkové ceny použitých vozidiel v roku 2024. „Keďže 20 000 áut nie je veľké číslo na celkovom trhu použitých vozidiel, znamená to, že Hertz bude na každom z týchto predajov zaznamenávať veľkú stratu, pričom zároveň prispieva k trendu klesajúcich cien použitých EV,“ povedal analytik spoločnosti iSeeCars.com Karl Brauer.

Hertz predáva niektoré modely Tesla Model 3 za približne 20 000 dolárov, čo je takmer polovica ceny za najlacnejšiu variantu tohto kompaktného sedanu. Na predaj sú je aj viac ako 700 EV, vrátane modelov BMW i3, Chevrolet Bolt a SUV od Tesly Model 3 a Model Y.

ZdrojReuters
Aktuálne
Prečítajte si aj