16.5 C
Bratislava
štvrtok, 19 septembra, 2024
46 300 1 430 18 600

Ako funguje španielsky bič na neplatičov v doprave?

V Španielsku na prelome rokov 2021 a 2022, keď krajine hrozil celoštátny štrajk dopravcov, súhlasila vláda so sprísnením pravidiel pre dopravný sektor.

Okrem iného sa zaviedol systém minimálnych sadzieb, sankcie za omeškanie pri vykládke aj účinnejší dohľad nad termínmi splatnosti faktúr. Nedávno sa objavil článok, ktorý sa pozrel na to, ako tieto opatrenia fungujú v praxi.

Porušenia nahlasujú cez e-formulár

Jednou z hlavných zmien bolo vytvorenie štátneho elektronického formulára, umožňujúceho dopravcom bezpečne nahlásiť porušenie platných pravidiel, napríklad ak im niekto načas nevyplatil faktúru. Systém bol spustený v marci 2022 a odvtedy, za niečo vyše dva roky, nazhromaždil viac ako 10-tisíc podnetov.

Ukázalo sa, že až 53 % hlásení, teda približne 5 000 zo všetkých prípadov, súviselo s omeškaním platieb. Ďalších 10 % podnetov (asi 1 000), sa týkalo ponuky príliš nízkych prepravných sadzieb, ktoré neboli v súlade so stanoveným národným minimom. Na treťom mieste v rebríčku (8 % podnetov) je problém s príliš dlhým držaním nákladných vozidiel na nakládke resp. vykládke.

Asi polovicu podnetov zamietli

Viac ako polovica podaných sťažností bola príslušnými orgánmi zamietnutá pre nedostatok potrebných informácií. Hlavným problémom je nepresné vyplnenie formulára a nepriloženie požadovaných dôkazov dopravcami. Vláda preto rozbehla výzvu, cez ktorú chce dopravcov lepšie informovať a naučiť ich podávať žiadosti s vyššou presnosťou, tak, aby obsahovali všetky potrebné dokumenty a podklady.

Španieli zvolili k neplatičom faktúr razantný prístup. Okrem finančných pokút ich trestajú aj negatívnou publicitou – polročne zverejňujú zoznam neplatičov, ktorý je verejne dostupný. Zverejňuje ho priamo ministerstvo dopravy.

Prvý takýto zoznam zverejnili za prvú polovicu roku 2023 a bolo na nej viac ako 60 firiem, ktoré za faktúry dopravcom nezaplatili včas. Zoznam zverejnený za druhú polovicu roka 2023 už mal viac ako 400 mien spoločností a narástli aj výšky pokút.

Neplatenie faktúr na Slovensku

Podobný systém by určite privítali aj slovenskí dopravcovia. Bežne totiž bojujú nielen s termínmi splatnosti, ktoré dosahujú až 90 dní od vystavenia, ale aj s nezaplatenými faktúrami. Domôcť sa spravodlivosti pritom nie je jednoduché a dopravcov to často stojí náklady na právnikov. Podobný systém pokút za nezaplatenie faktúry včas by to mohlo zmeniť, no momentálne sa žiadne podobné opatrenia nepripravujú.

Aktuálne
Prečítajte si aj