21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

VW California začne novú kapitolu

V roku 1988 mala na veľtrhu Caravan Salon svoj svetový debut prvá VW California, založená na modeli VW Bus (T3). Presne o 35 rokov a 260 000 vyrobených vozidiel neskôr Volkswagen Úžitkové vozidlá (VWCV) chystá ďalšiu svetovú premiéru. Na najväčšom podujatí tohto segmentu v Düsseldorfe sa predstaví VW California CONCEPT.

Značka ukáže, aká budúcnosť čaká tento populárny modelový rad. Sériová verzia novej generácie modelu VW California by sa mala začať vyrábať v nemeckom závode VWCV v Hannoveri od roku 2024. California CONCEPT bola predstavená s heslom „všetko nové, aby všetko zostalo rovanké“.

VW California unikátom vo svojej triede

Modely California Beach, Coast a Ocean sú pre mnohých dnes už stelesnením slobody na kolesách. Volkswagen Úžitkové vozidlá chce s konceptom California CONCEPT poskytnúť všetkým návštevníkom veľtrhu Caravan Salon v Düsseldorfe, ktorý sa uskutoční od 25. augusta do 3. septembra 2023, pohľad do budúcnosti svojho najúspešnejšieho obytného auta.

Koncept VW California CONCEPT
Foto: VW Commercial Vehicles

Na základoch dlhého Multivanu má byť podľa značky budúca VW California ďalším unikátom vo svojej triede. Inovatívne nápady posilnia dvojitú koncepciu dodávky, ktorá je podľa výrobcu ideálna na každodenné používanie, no zároveň sa dokáže rýchlo premeniť na obytnú dodávku vhodnú na akékoľvek dobrodružstvo. Koniec koncov, nie sú to len vynikajúce jazdné vlastnosti Multivanu uvedeného na trh v roku 2021 v kombinácii s 35-ročnými skúsenosťami, ktoré z Californie robia ideálny obytný automobil dnešnej doby. California CONCEPT po prvýkrát ponúka aj výhody plug-in hybridnej technológie. Disponovať bude tiež aplikáciou „Cali on Tour“, ktorú už má aktuálna California 6.1.

VW California je spôsob života

VW California je pre mnohých viac ako len obytný automobil. Je to spôsob života, alebo ako značka poeticky dopĺňa, ambasádor slobody. Počas štyroch generácií sa doteraz predalo viac ako 260 000 kusov tohto kompaktného obytného auta. Všetky generácie majú jeden dôležitý spoločný detail: výsuvnú strechu. Stan vo výške takmer dva metre. Asi nie je tajomstvom, že nová California v tomto smere zostane rovnaká.

História modelu California sa začala v roku 1988 špeciálnym modelom obytnej dodávky, ktorý vychádzal z generácie T3 modelu Transporter. Neskôr v lete toho istého roka bola prvá California predstavená na veľtrhu Caravan Salon, ktorý sa vtedy ešte konal v Essene. Bola dostupná na objednávku v dvoch farbách: „Pastel White“ a „Masala Red“. Interiéroví dizajnéri demonštrovali svoj zmysel pre štýl s bielo-šedým kuchynským kútom.

Karavan stál 39 900 vtedajších nemeckých mariek. Atraktívna cena, dômyselné detaily a robustná technika dodávky Transporter okamžite urobili z Californie bestseller – už v prvom roku sa jej predalo 5 000 kusov. V nasledujúcich rokoch sa California vyvinula zo „špeciálneho“ modelu na samostatný modelový rad, ktorý sa stal čoraz obľúbenejším a získal si viac ako 22 000 vodičov obytných vozidiel v priebehu troch rokov.

Zmeny postavené na hlavu

Zmena z T3 na T4 v auguste 1990 predstavovala niečo ako technickú revolúciu. Po štyroch desaťročiach vozidiel Transporter so zadným náhonom a plochými štvorvalcovými motormi inžinieri divízie úžitkových vozidiel jednoducho postavili všetko na hlavu: posunuli motor dopredu a odtiaľ poháňali prednú nápravu. Tým sa zmenilo všetko: dizajn, podvozok, motory aj dostupný priestor. Najmä vzadu ho bolo teraz podstatne viac.

VW California T4 tento extra priestor dokonale využila. Na svoju dobu poskytovala obrovksý vnútorný priestor. Reklamný slogan pri uvedení na trh znel: „Hotel California. Tichá lokalita, komfortné vybavenie, panoramatický výhľad zaručený“, a čerpal z populárnej piesne skupiny Eagles. VW California T4 sa teda stala ďalším hitom a do roku 2003 sa jej predalo približne 39 000 kusov.

Najnovšie generácie pokračujú v úspechoch

VW California založená na piatej generácii Transportera opäť priniesla nový rozmer komfortu pre kompaktné obytné vozidlá. Aj táto California však zostala verná inovatívnemu priestorovému konceptu pôvodného modelu. Do roku 2015 sa približne 55 000 nadšencov karavanov rozhodlo pre T5 California.

Detaily ako posteľ s lamelovým roštom integrovaným do vysúvacej strechy, kempingové stoličky uložené v zadných dverách alebo kempingový stôl zacvaknutý do posuvných dverí jej dodali reputáciu švajčiarskeho armádneho noža pre kemperov. V roku 2015 nasledovala California založená na šiestej generácii Transportera, s početnými asistenčnými systémami. Posunul sa aj jej predaj: v roku 2017 prekonala T6 California rekord modelového radu s 15 155 novými registráciami za jeden rok.

Volkswagen Úžitkové vozidlá predstavil 30. augusta 2019 model California 6.1, ako inak, na Caravan Salone. Do tej doby bolo vyrobených viac ako 175 000 vozidiel California. Nová VW California 6.1 nadviazala na úspešný príbeh svojich predchodcov. Jednou z jej noviniek bola dotyková obrazovka v strešnej konzole, pomocou ktorej bolo možné ovládať všetky hlavné nastavenia karavanu a dozvedieť sa široké spektrum informácií.

Na palube California CONCEPT sa tento displej premení na obrazovku vo formáte tabletu a ukáže novú inteligentnú stránku tohto obytného auta. Značka na záver vtipne dodala, že nikto nikdy netvrdil, že California by mala mať len jedny posuvné dvere. Na Caravan Salon 2023 sa teda možno dozvieme ďalšie zásadné novinky.

Aktuálne
Prečítajte si aj