9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Opel predal 16 vodíkových dodávok

Koncern Stellantis potvrdil dohodu so stavebnou spoločnosťou Jos Scholman, ktorá si kupuje 16 vozidiel Opel Vivaro-e HYDROGEN. Tieto vozidlá sú poháňané vodíkovými palivovými článkami a neemitujú žiadne emisie.

Opel má z tejto objednávky radosť, pretože potvrdzuje jeho pozíciu lídra vo výrobe vodíkových úžitkových vozidiel. „Chcem sapoďakovať spoločnosti Scholman za to, že si vybrala jednu z našich značiek na ďalšie zvýšenie svojej udržateľnosti, zatiaľ čo my robíme ďalšie kroky v rámci nášho stratégického plánu Stellantis Dare Forward 2030,“ povedal pri odovzdávaní za Stellantis riaditeľ rozšíreného európskeho regiónu Uwe Hochgeschurtz.

Vodíkové dodávky pre stavbárov

Stavebná spoločnosť Jos Scholman bola založená pred viac ako štyridsiatimi rokmi a pôsobí v oblasti zemných prác, cestného stavitelstva, vodného inžinierstva a záhradnej architektúry. Rodinný podnik má momentálne asi 250 zamestnancov a riadi ho zakladateľ Jos Scholman starší, spolu so svojimi dvoma synmi Robertom a Josom mladším. Pri svojej práci využívajú veľkú a rôznorodú flotilu, vrátane dodávok a ťažkých strojov pre zemné práce.

Vodíkový Opel Vivaro-e HYDROGEN
Foto: Stellantis

Jos Scholman sa plne angažuje vo využití vodíka a svoju flotilu chce robiť udržateľnejšou. Už dnes používajú približne tridsať vodíkových vozidiel, vrátane automobilov, vodíkových traktorov a hydraulických bagrov. Navyše, tento rok pridávajú ďalšie vodíkové traktory a bagre. Nákup šestnástich vozidiel Opel Vivaro-e HYDROGEN je preto pre nich prirodzeným krokom.

Tankovanie vodíka do dodávky Opel Vivaro-e Hydrogen
Foto: Stellantis

„Vidíme veľkú úlohu vodíka v prechode na udržateľné zdroje energie a palivá. V našej spoločnosti máme vodíkové autá už od roku 2019, momentálne je ich približne tridsať vrátane traktorov a veľkých mobilných žeriavov. Teší nás, že teraz pridávame šestnásť vozidiel Opel Vivaro-e HYDROGEN. Prispieva to k našim cieľom udržateľnosti v doprave malého vybavenia a v mestskom distribučnom systéme. Dokonca máme možnosť tankovať tieto vozidlá čistým vodíkom, ktorý sami produkujeme, takže vodíkové úžitkové vozidlá Opel budú na cestách naozaj udržateľné,“ hovorí spolumajiteľ stavebnej spoločnosti Jos Scholman Robert Scholman.

Vlastný zelený vodík

Jazda s vodíkom je skutočne udržateľná, ak používate čistý vodík. Preto Jos Scholman na tomto usilovne pracuje. Spoločnosť už niekoľko rokov má vo svojom areáli čerpaciu stanicu na vodík a bude vyrábať vlastný čistý vodík pomocou elektrolyzéra. Energiu potrebnú pre tento proces získava z udržateľných zdrojov, ako sú slnečná a veterná energia. Tým dosahujú, že vodík používaný pre ich flotilu je v každom ohľade zelený.

Prevzatie 16 vodíkových dodávok Opel
Foto: Stellantis

Opel Vivaro-e HYDROGEN s nulovými emisiami je založené na batériovo-elektrickom modeli Opel Vivaro-e, ktoré sa stalo Medzinárodnou dodávkou roka v roku 2021. Vodíková verzia má dojazd 400 km (WLTP) a dotankovať sa dá za približne 5 minút.

Vodíková technológia je kompaktná a integrovaná do vozidla Opel Vivaro-e tak, aby zachovávala jeho nákladový priestor a kapacitu. Verzia HYDROGEN má teda rovnako ako všetky varianty modelu Opel Vivaro nákladový priestor s objemom 5,3 alebo 6,1 m3, v závislosti od zvolenej varianty. Opel Vivaro-e HYDROGEN je dostupný v dĺžkových variantoch M a L s dĺžkou 4,95 a 5,3 metra a nosnosťou až 1 000 kg.

Aktuálne
Prečítajte si aj