21.8 C
Bratislava
pondelok, 22 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Prvých 50 vodíkových taxíkov pre ľudí so zníženou mobilitou

Koncern Stellantis a špecialista na vodíkovú mobilitu Hype oznámili partnerstvo, ktoré v sebe nesie silnejšie poslanie, než len snahu dosiahnuť dobré predaje. Spoločne dodajú a budú prevádzkovať vodíkové úžitkové vozidlá, ktoré sú prispôsobené aj na prepravu ľudí so zníženou mobilitou. V roku 2023 bude v Paríži dodaných prvých 50 takýchto bezemisných taxíkov.

Tieto vodíkové dodávky dokážu odviezť 5 cestujúcich, vrátane jedného cestujúceho na invalidnom vozíku, prípadne 6 cestujúcich bez invalidného vozíka. Pasažierske verzie modelov Peugeot e-Expert a Citroën ë-Dispatch boli upravené tak, aby dokázali aj s vodíkovým pohonom plne poslúžiť preprave cestujúcich.

Dojazd 400 km a „hybridný“ pohon

Stellantis prezentuje svoju ponuku vodíkových vozidiel ako ideálnu pre intenzívne používanie profesionálmi. Tieto vozidlá totiž disponujú dojazdom až 400 km a dotankovanie vodíka trvá asi 3 minúty. Jazdia bez emisií a navyše aj s prechodom na vodíkový pohon si zachovali všetky úžitkové vlastnosti. Technologicky ide o hybridy. Pre svoj pohon totiž využívajú dobíjateľnú batériu spolu s vodíkovými palivovými článkami.

Hype, ktorý je partnerom projektu, spušťa spolu s projektom dedikovanú organizáciu, ktorá bude slúžiť ľuďom so zníženou mobilitou. Ľuďom, ktorí to potrebujú, bude poskytovať kkvalitné služby, prístup k aplikácii, cez ktorú si budú môcť služby objednávať či informácie o vyuźití vozidla v reálnom čase. Chýbať však nebudú ani služby na mieru.

Projekt počíta s tísickou vodíkových dodávok

Stellantis a Hype majú kapacitu priniesť do ulíc do konca roka 2024 až 1 000 vodíkových taxíkov pre ľudí so zníženou mobilitou. Hlavné mesto Francúzska nedávno spustilo vydávanie licencii pre taxikárov, ktorí budú môcť vykonávať služby pre ľudí so zníženou mobilitou. Úrady chcú týmto spôsobom skvalitniť dopravné služby pre túto skupinu cestujúcich a zároveň podporiť prechod na bezemisné palivá. Predaj vodíkových vozidiel Stellantisu má navyše aj ekonomický benefit. Vozidlá sa vyrábajú aj upravujú na vodíkový pohon priamo vo Francúzsku, takže sa paralelne podporuje aj domáci priemysel.

Aktuálne
Prečítajte si aj