23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024
46 300 1 430 18 600

Nový VW California prekopali od základov

Úžitková divízia Volkswagenu vo svetovej premiére predstavila nový Volkswagen California. Značka o novej Californii hovorí ako o najlepšej akú kedy postavila. Aké novinky teda prináša legendárny van na kempovanie?

VW California je dnes už ikonický obytný automobil. Vyrobilo sa z nej viac ako 280 000 kusov a v jej úspešnom príbehu bude chcieť pokračovať úplne nová generácia. Nová California je postavená na dlhej verzii Multivanu. Volkswagen Commercial Vehicles prepracovala každú oblasť obytného auta, aby sa stalo priestrannejším, inteligentnejším, sofistikovanejším, univerzálnejším a udržateľnejším.

VW California Beach s vysunutou strechou
Foto: VW CV

Dizajn predchodcov nesmie chýbať

Nová California stále nasleduje dizajnové šľapaje svojich ikonických predchodcov, Značka zachovala kľúčové detaily ako sú vysúvací strešný stan a interiér, no z obytného auta je naďalej aj praktické vozidlo pre každodenné používanie.

Po prvýkrát budú mať všetky vozidlá VW California štandardne dvoje posuvné dvere – čo otvára ešte viac univerzálnych možností použitia. Ďalšou premiérou je systém pohonu plug-in hybrid s pohonom všetkých kolies.

VW California s otvorenou strechou a piatymi dverami
Foto: VW CV

VW California v detailoch

Základ na Multivane s dlhým rázvorom v praxi znamená, že nová California stojí na platforme modulárnej platforme MQB. Na dĺžku má tento obytný automobil 5 173 mm, čo je oproti predchodcovi nárast (ten meral 4 904 mm). Narástla aj šírka bez vonkajších spätných zrkadiel (na 1 941 mm), výška vrátane znižovaného vysúvacieho strešného stanu je 1 990 mm, čo zodpovedá výške predchodcu.

VW California Beach raňajky
Foto: VW CV

Dlhý rázvor medzi nápravami s rozmerom 3 124 mm zabezpečuje viac priestoru na palube. So zatvorenou strechou je výška interiéru 1 297 mm, ak je vysúvací strešný stan otvorený, zvyšuje sa na 2 108 mm. Vďaka platforme MQB je pre novú Californiu dostupné celé spektrum asistenčných systémov pre vodiča, ktoré zvyšujú bezpečnosť a pohodlie – od brzdenia pri stretávaní s vozidlom počas zatáčania až po asistenta cestovania, ktorý ponúka polautomatizovanú asistenciu pri riadení a tým zvyšuje komfort pri dlhých cestách.

Plug-in hybrid s 4MOTION

VW California novej generácie vám ponúkne tri možnosti pohonu – dieselový štvorvalec TDI s výkonom 110 kW (150 k) aj turbodúchadlový benzínový motor TSI s výkonom 150 kW (204 k) poháňajú prednú nápravu. Novinkou je plug-in hybridný pohon (eHybrid) s celkovým výkonom 180 kW (245 k). Nová California je prvým modelom Volkswagenu, ktorý stojí na platforme MQB a zároveň kombinuje plug-in hybridný pohon so systémom pohonu všetkých kolies 4MOTION. Plug-in hybridný pohon ponúka možnosť ťahať príves s max. hmotnosťou do 2 000 kg.

VW California dvojfarebné lakovanie
Foto: VW CV

Ikonické dvojfarebné lakovanie

Dvojfarebné lakovanie sa pre „Bulli“ stalo ikonickym znakom. Preto ako alternatívu k jedenástim jednofarebným lakovacím farbám budú pre nový VW California dostupné dvojfarebné varianty. Trojvrstvový stan v pop-up streche je takisto možné konfigurovať vo farbách a k dispozícii je aj sedem rôznych 16-, 17-, 18- a 19-palcových zliatinových kolies.

Päť verzií novej Californie je navrhnutých tak, aby sa prispôsobili potrebám majiteľov. V porovnaní s predchodcom sú nové modely vybavené odnímateľnými individuálnymi sedadlami vzadu (každé váži 24 kg) namiesto zadnej lavice. Pod všetkými individuálnymi sedadlami, ako aj pod sedadlami vodiča a spolujazdca, sa nachádzajú praktické zásuvky. Veľké množstvo 45-wattových USB-C portov nabije všetky mobilné zariadenia.

VW California nový interiér
Foto: VW CV

Päť verzii podrobne

Pozrime sa na päť verzii Californie detailne. California Beach je v podstate Multivan s manuálnym vysúvacím strešným stanom. Ponúka šesť sedadiel (2+2 individuálne sedadlá vo druhom a treťom rade) a priestor pre dve osoby na spanie pod vysúvacím strešným stanom, ktorý sa dá otvoriť a zatvoriť manuálne pomocou nového, ľahko ovládateľného mechanizmu. Vysúvateľná strešná posteľ meria vo všetkých modeloch novej Californie 2 054 x 1 137 mm a je vybavená pohodlným matracom a kvalitnými lôžkovými pružinami.

California Beach Tour je štandardne vybavená otáčacími a výškovo nastaviteľnými sedadlami vodiča a spolujazdca, dvoma ergonomickými skladacími stoličkami vo veku kufra, osvetlením vo vysúvacom strešnom stane (vrátane hadicovej lampy a 45-wattových USB portov), posuvnými oknami na ľavých a pravých posuvných dverách a úplne novou ovládacou jednotkou obytného auta (displej) na stĺpiku C na strane spolujazdca.

VW California vysunutá strecha modelu Ocean
Foto: VW CV

Beach Tour tiež má na palube ďalšiu batériu pre kemping (40 Ah LiFePo). California Beach Tour má na palube ďalší vysúvací matrac (1 980 x 1 330 mm), ktorý je na sklopených individuálnych sedadlách a keď sa nepoužíva, môže byť úplne zložený do úložného priestoru v kufri. Beach Tour tiež má homologizáciu osobného automobilu. Od výbavy Beach Tour a vyššie sú všetky vozidlá vybavené skladacím stolom (počas jazdy zabezpečeným v nákladnom priestore).

VW California 2024 interiér
Foto: VW CV

California Beach Camper: Názov hovorí za všetko – typové schválenie California Beach Camper je pre klasické obytné auto. Rovnako ako Beach Tour, aj toto je päťmiestne, ale je tiež vybavené mimoriadne kompaktnou mini-kuchynkou a 230-voltovým pobrežným napájacím zdrojom. Kuchyňa s jedným plynovým horákom, zásuvkou na príbory a ďalším úložným priestorom sa nachádza v stále inštalovanom module v nákladnom priestore. Na použitie sa kuchynská jednotka vytiahne dozadu, keď je kufor otvorený (čo tiež chráni pred dažďom).

Štvormiestna California Coast

Táto verzia je vybavená dvoma individuálnymi sedadlami vzadu, plnohodnotnou kuchynkou na strane vodiča a druhou batériou pre kemping (celkovo 2 x 40 Ah LiFePo). To isté platí pre verziu Ocean. Kuchynka bola úplne prepracovaná. Jedným z rozdielov oproti predchodcovi je, že kuchynka s kuchynskými skrinkami, drezom a jedným plynovým horákom ponúka podobný priestor ako predchodca, ale nepresahuje tak ďaleko vpred vďaka dlhšej vonkajšej dĺžke novej generácie.

Sedadlo vodiča teraz môže byť úplne otáčané o 180 stupňov a vytvára sa priestor pre chladničku, ktorá sa otvára dopredu. Táto chladnička preto nielenže môže byť efektívnejšie využívaná, ale môže byť tiež obsluhovaná zvonku pri nakladaní a vykladaní raňajok alebo chladených nápojov. Vysúvateľná posteľ v obytnom priestore meria 1 980 x 1 060 mm.

Vrcholom ponuky je VW California Ocean

Napokon najvyššia verzia Ocean bola už vo výrobnom rade predchodcu vlajkovou loďou. V porovnaní s verziou Coast je štvormiestny Ocean vybavený mnohými ďalšími štandardnými detailmi ako exkluzívna tkanina Mélange Raven na sedadlách vyrobenú z recyklovaného materiálu, vyhrievanie sedadiel pre vodiča a spolujazdca, pomocné kúrenie, automatická klimatizácia (Climatronic), veľká odkladacia skrinka nad nákladným priestorom a pod. 28-litrová nádrž na čerstvú vodu v modeloch Coast a Ocean je teraz o päť litrov väčšia. Obidve verzie majú tiež praktický skladací vonkajší stôl (ktorý možno tiež použiť vnútri a ako rozšírenie pracovnej plochy) a ďalšiu 230-voltovú zásuvku s vonkajším napájaním pre elektrický varič.

Aktuálne
Prečítajte si aj