24 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Nový FIAT Ducato MY24

Model Ducato predáva automobilka FIAT vo viac ako 80 krajinách sveta a s viac ako 3,5 miliónmi vyrobenými vozidlami za vyše 40 rokov je to jej overený bestseller. Nedávno značka predstavila najnovší modelový rad s označením FIAT Ducato MY24.

FIAT počas predstavenia nového Ducata sa veľa hovorilo najmä o jeho úplne novej elektrickej verzii, ktorá bude mať zásadne dlhší dojazd v porovnaní s predchodcom, no inováciami prešli aj spaľovacie motory.

FIAT DUCATO MY24 pohľad spredu
Predná maska má nový dizajn, ale stále je na prvý pohľad jasné, že ide o Ducato (Foto: FIAT)

Úplne nové E-Ducato 2024

Jednou z najväčších zmien nového E-Ducata je jeho nová 110-kwh batéria, ktorá mu má poskytnúť dojazd až 420. Nové je tiež elektrické hnacie ústrojenstvo, ktorého výkonové parametre sú 200 kW (270 k) max. výkonu a 410 Nm max. krútiaceho momentu. Do tretice nová je aj nabíjačka, ktorá zvláda nabíjací výkon 11 kW AC alebo 150 kW DC.

FIAT DUCATO MY24 zboku
Veľká pozornosť bola počas predstavenia venovaná úplne novej elektrickej verzii (Foto: FIAT)

Pohonná jednotka má tri jazdné režimy – Eco, Normal a Power. Plachtenie sa dá regulovať pomocou pádiel na volante, čo v našej redakcii považujeme za najlepšie riešenie, pretože si vodič odpor rekuperácie dokáže regulovať podľa svojej potreby.

FIAT Ducato MY24 jazdné režimy
Elektrická verzia má tri jazdné režimy aj voliteľnú rekuperáciu (Foto: FIAT)

Nová generácia motorov MultiJet

V rámci najnovšieho modelového radu FIAT Ducato MY24 prešli modernizáciou aj motory MultiJet, spĺňajúce emisnú normu Euro 6E. Manuálna 6-stupňová prevodovka je k dispozícii pre výkony 120, 140 resp. 180 k, nová 8-stupňová automatická prevodovka je dostupná pre motory s výkonom 140 a 180 k. Rad Heavy-Duty s homologáciou Euro VI Step E má dve výkonové úrovne: 140 a 180 k, obe kombinované so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

FIAT DUCATO MY24 nová palubná doska
Zmeny nastali aj v interiéri (Foto: FIAT)

Ducato dostalo niekoľko aerodynamických vylepšení vďaka ktorým sa podľa výrobcu zníži spotreba paliva a emisií CO2 až o 9 % v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Najvyšší krútiaci moment 450 Nm má potvrdzovať záväzok značky ponechať výkonové parametre vysoko, presne tak, ako to jej zákazníci očakávajú. Max. objem nákladového priestoru siaha až na 17 m3, max. užitočné zaťaženie je 1 500 kg.

FIAT DUCATO MY24 palubná doska
Ukazovatele pred vodičom môžu byť štandardné analógové ale aj digitálne (Foto: FIAT)

FIAT Ducato MY24 má nové rozhranie HMI

Vďaka novej elektrickej architektúre má nové E-Ducato celý rad nových asistenčných systémov (ADAS). Za všetky spomeňme systém úplného brzdenia, rozpoznávanie dopravných značiek, varovanie pred vybočením z jazdného pruhu, asistent sledovania pozornosti a inteligentný asistent rýchlosti, ktoré sú štandardom vo všetkých verziách.

FIAT DUCATO MY24 interiér
Nová architektúra elektroniky sprístupnila aj nové asistenčné systémy (Foto: FIAT)

Adaptívny tempomat má funkciu Stop-and-Go, Lane Centering a Traffic Jam Assist, takže dokáže udržiavať aktívnu kontrolu nad trajektóriou vozidla s prihliadnutím na podmienky na ceste. Kombinované použitie posledných troch ADAS umožňuje novému E-Ducatu dosiahnuť úroveň autonómnej jazdy 2, pri ktorej vozidlo autonómne pomáha vodičovi pri zrýchľovaní, brzdení a jazde.

Revolúcia v interiéri

V kabíne sa zmeny zamerali na zlepšenie pohodlia vodiča. Nový FIAT Ducato MY24 dostal funkciu Keyless Entry a Go, zamykanie a odomykanie dverí kabíny a batožinového priestoru a štartovanie motora je teda možné bez kľúča. Ručná brzda je elektronická, čím sa ušetrilo miesto v kabíne. Displej infotainmentu má 10 palcov a v prípade elektrickej verzie má špecifické EV funkcie. Elektrická verzia má takisto ako štandard centrálny 7-palcový plne digitálny kokpit priamo pred vodičom (pre verzie s dieselom ide o súčasť voliteľnej výbavy). Cúvacia kamera s dynamickou mriežkou pomáha pri parkovaní a je dostupná vo všetkých elektrických a dieselových verziách.

Displej multimediálneho systému (Foto: FIAT)

FIAT zmenil výplne dverí aby vytvoril väčší odkladací priestor. Nová je taksito jednozónová automatická klimatizácia. Štandardné sedadlá plne elektrickej verzie sa dodávajú s vysokokvalitnou tkaninou a novým dizajnom, nový elektrický posilňovač riadenia zlepšuje presnosť a ovládateľnosť pri šoférovaní.

Už aj Full LED svetlá

Ďalšími dolpnkami elektrickej verize sú napríklad bezdrôtová nabíjačka, duálny USB A+C výstup na nabíjanie smartfónov, 230-voltová vysokonapäťová zásuvka centrálne umiestnená na palubnej doske alebo vyhrievané čelné sklo. Digitálne spätné zrkadlo a 360° parkovacie senzory sú ďalšími pomocníkmi pri parkovaní.

E-Ducato teraz ponúka Full LED svetlomety, ktoré zlepšujú jeho viditeľnosť v noci a zároveň mu dodávajú nový, dosť moderný a asertívny vzhľad. Aktualizované boli aj zadné svetlomety s čiernymi prvkami a novými logami.

ZdrojFIAT
Aktuálne
Prečítajte si aj