27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

PRVÁ JAZDA | Nissan Townstar EV

V hlavnom meste Francúzska sme si počas prve jazdy vyskúšali nastúpcu svojho času azda najpopulárnejšej elektrickej dodávky. Nissan e-NV200 nahradil Nissan Townstar EV. Prináša toľko zmien a inovácii, že o ňom Nissan právom hovorí ako o svojom najpokrokovejšom úžitkovom modeli.

Ako môžete tušiť už z úvodu a taksito z názvu, ide o čisto elektrickú dodávku. Vznikla na báze aliančnej spolupráce Nissanu s automobilkou Renault, preto zdieľa rovnakú platformu, ako nový Renault Kangoo či osobný model Nissanu, Qashqai. Práve nová platforma však umožnila priniesť do tohto úžitkového auta celú paletu moderných systémov a technológií.

Nástupca elektrického pioniera

O aký veľký technologický skok ide, demonštruje aj porovnanie so spomínaným predchodcom e-NV200. Ten mal batériu s kapacitou 40 kWh a podľa menej prísneho cyklu NEDC bol jeho dojazd približne 170 km. V novom Townstar EV bol ale kompletne prepracovaný energetický a teplotný manažment a upravená bola aj aerodynamika. Novinka tak má už podľa prísnejšieho cyklu WLTP dojazd 300 km.

Novinka sa podobá na nový Renault Kangoo. Nie je to náhoda (Foto: Nissan)

Townstar EV má tiež výkonnejší elektromotor, konkrétne s výkonom 90 kW (122 k) a krútiacim momentom 245 Nm. Batériu môžete dobíjať jednosmerným prúdom s výkonom 11 resp. 22 kW, alebo na rýchlonabíjačke typu CCS. Podľa údajov Nissanu sa batéria z 15 na 80% nabije na rýchlonabíjačke, na ktorej zvládne nabíjanie výkonom 80 kW, za približne 37 minút. Pre zaujímavosť, je to o 7 minút viac, ako v prípade nabíjania eNV200, avšak Townstar EV má väčšiu batériu a dojazd na úplne inej úrovni. Na domácom 7,4 kW wallboxe sa batérie nabije na plný dojazd za približne 7 hodín.

K verzii L1 pribudne koncom tohto roka dlhšia L2-ka (Foto: Nissan)

Vo vnútri moderný, praktický a kvalitný

Interiéru dominuje ergonómia a technológie. Podobnosť so sesterským Kangoo je očividná, čo je dobrou správou. Kvalitné, odolné materiály, pohodlné sedadlá a príjemný pocit z celkového spracovania. Vodič sa pozerá na 10-palcový digitálny štít prístrojovej dosky a k dispozícii môže mať viac ako 20 rôznych technológií, vrátane WiFi. Nechýba dotyková obrazovka multimediálneho systému, v tomto prípade s rozmerom 8 palcov. Praktickou pomôckou je vyhrievané čelné sklo a vyhrievaný volant. Počas jazdy je možné využívať rekuperáciu, ktorá má tri rôzne stupne odporu. Meniť si ju môžete pomcou riadiacej páky.

Interiér je plný praktických prvkov a nechýbajú moderné technológie (Foto: Nissan)

Každý profesionál ocení vo svojom aute dostatok odkladacích priestorov, preto Townstar EV v tomto smere nezaostáva. Okrem širokých odkladacích priestorov vo dverách, je nad volantom uzatvárateľná priehradka s dvomi 2 USB portami, ďalšie miesto, konkrétne pre dokumenty, je v strede a pred spolujazdcom je praktická 7-litrová priehradka, ktorá je za príplatok aj ako šuplík. Vo vyšších verziách výbavy nechýba ani bezdôtové nabíjanie smartfónu.

Foto: Nissan

Okrem elektrickej verzie pribudne do ponukového listu aj jedna verzia so spaľovacím motorom. Konkrétne pôjde o 1,3-litrový benzínový motor s výkonom 96 kW (130 k), ktorý môžete poznať aj z modelu Qasqai. V Townstare však bude bez mild-hybridu. V Townstare bude spriahnutý so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a Nissan sľubuje spotrebu do 7l/100 km. 

Aktuálne
Prečítajte si aj