20.2 C
Bratislava
streda, 26 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Toto je nová elektrická kompaktná dodávka od Ford Pro

Úžitková divízia Fordu, Ford Pro, odhalila svetu model E-Transit Courier, čisto elektrickú kompaktnú dodávku, ktorá dopĺňa ponuku elektrických úžitkových vozidiel Ford Pro.

Elektrický E-Transit Courier si svoju premiéru odbije na výstave úžitkových vozidiel v Birminghame, pričom jeho sériová výroba sa podľa plánov rozbehne v priebehu roka 2024. Už v lete tohto roka si ale zákazníci budú môcť objednať Transit Courier s benzínovými a naftovými motormi. Prvé kusy majú byť dodané ešte do konca tohto roka.

Servisná sieť Ford Pro Service očakáva, že náklady na neplánovanú údržbu modelu E-Transit Courier budú minimálne o 35 % nižšie ako v prípade modelov s naftovým motorom (Foto: Ford Pro)

Čo už vieme o elektrickej verzii modelu E-Transit Courier je, že jeho elektromotor bude mať výkon 100 kW aj funkciu ovládania jedným pedálom. Rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom zvládne vozidlo do výkonu 100 kW a podľa výrobcu bude možné za 10 minút nabíjania získať približne 87 km dojazdu. Z 10 na 80 % by ste sa mali dostať za necelých 35 min. Nabíjanie bude možné plánovať aj vďaka dotykovej obrazovke vo vozidle.

Palubná nabíjačka bude mať výkon 100 kW (Foto: Ford Pro)

Nová konštrukcia

Ford Pro tvrdí, že E-Transit Courier má karosériu s úplne novou konštrukciou, ktorá vraj prinesie výhody vo všetkých smeroch. Šírka medzi podbehmi zadných kolies je 1 220 mm, takže už aj v tejto kompaktnej dodávke odveziete dve europalety. Celkový objem nákladového priestoru je 2,9 m3, pričom výrobca nezabudol podotknúť, že je to v porovnaní s predchádzajúcim modelom viac o 25 %. Deliaca priečka bude mať nový otvor, aby ste mohli prevážať aj dlhé predmety, konkrétne s dĺžkou viac ako 2 600 mm. Maximálne užitočné zaťaženie pre čisto elektrický model je 700 kg, maximálna nosnosť ťažného zariadenia je 750 kg.

Digitálny svet za volantom

Novinka ponúkne komplexnú štandardnú výbavu, ktorej súčasťou budú prvky ako „sploštený“ volant, rozširujúci priestor pre nohy a zlepšujúci rozhľad vodiča. Súčasťou výbavy je aj možnosť radenia na stĺpiku, štartovacie tlačidlo a elektronické ovládanie parkovacej brzdy, ktoré pomohlo zväčšiť úložný priestor.

Nový Transit Courier bude po prvýkrát dostupný v roku 2023 s radom benzínových a naftových motorov. Modelový rad tvoria vozidlá s karosériou typu van aj double-cab-in-van (Foto: Ford Pro)

Digitálna prístrojová doska má 12-palcovú obrazovku, rovnako ako stredový dotykový displej multimediálneho systému s najnovším systémom Ford SYNC 4, teda aj s bezdrôtovým rozhraním Android Auto a Apple CarPlay. Ford ponúkne balík Office Pack, ktorý obsahuje sklápateľný, rovný pracovný stolík s osvetlením. Je vhodný na prácu s notebookom, vypĺňanie dokumentov alebo väčšie pohodlie počas prestávky.

Všetky modely sa budú vyrábať v továrni Ford Otosan v rumunskej Craiove, kde sa vyrábajú aj modely Transit Custom a E-Transit (Foto: Ford Pro)

Bezpečnostné systémy už v základnej výbave

E-Transit Courier takisto ponúkne množstvo moderných bezpečnostných systémov už v základnej výbave. Ako voliteľná výbava sú k dispozícii napr. balík dopĺňajúci adaptívny tempomat s udržiavaním vozidla v strede jazdného pruhu a funkciou Stop & Go, systém monitorovania mŕtveho uhla so systémom upozornenia na križujúce vozidlá, asistent pri zatáčaní na križovatkách či asistent brzdenia pri cúvaní.

Nová deliaca priečka umožní prepravu dlhých predmetov (Foto: Ford Pro)

V každom vozidle je štandardne zabudovaný modem umožňujúci pripojenie k ekosystému Ford Pro. S bezdrôtovými aktualizáciami softvéru navyše ušetríte čas, pretože pre inštaláciu najnovšieho softvéru už nebude potrebné chodiť do servisu.

Vyššia ochrana proti krádežiam

Ford Pro sa pri vývoji spojila aj firmou TVL, špecialistom na zabezpečovacie systémy. Pre E-Transit Courier budú v ponuke balíky zámkov namontované už vo výrobe. Ich súčasťou sú sekundárne pákové zámky, ktoré pomáhajú predchádzať krádežiam, kedy útočníci dvere jednoducho ohnú a vypáčia. ďalšou funkciou je automatické zamykanie posuvných bočných dverí, aby vodič ušetril čas pri každom zastavení.

Aktuálne
Prečítajte si aj