28 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Ford predstavil ďalší elektrický model

Ford pokračuje v predstavovaní svojich nových, elektrických úžitkových vozidiel. Poslednou uvedenou novinkou je nový model E-Tourneo Courier. Ide o päťmiestne multifunkčné auto, ktoré dostalo dizajn inšpirovaný modelmi SUV. Ak sa naň opýtate vo Forde, povedia vám, že ponúka veľa priestoru pre cestujúcich a ich veci a hodí sa aj do mesta.

Ford označil za kľúčové prvky v novom modeli nový elektrický pohon, doplnený širokou škálou digitálnych zážitkov a pripojených funkcií. V realite to znamená, že auto má byť atraktívne aj pre tých, ktorí zatiaľ nad elektropohonom váhajú a že prinesie mnoźstvo digitálnych prvkov, vrátane aktualizácií na diaľku.

E-Tourneo Courier je jedným z 10 plne elektrických vozidiel, ktoré sa Ford zaviazal ponúkať na európskom trhu do roku 2024. Cieľom značky je totiž dosiahnuť nulové emisie pri predaji všetkých vozidiel v regióne do roku 2035. Do roku 2026 Ford celosvetovo investuje 50 miliárd dolárov, aby do konca tohto roka dosiahol cieľový počet viac ako 2 milióny plne elektrických vozidiel.

Dizajnový kúsok príde budúci rok

Plne elektrický E-Tourneo Courier dorazí k európskym zákazníkom v roku 2024, hneď po modeli Tourneo Courier, ktorý príde s benzínovým motorom EcoBoost a ktorého objednávky štartujú už toto leto. Jeho prvé kusy majú k zákazníkom prísť do konca roka 2023. Predstavená bola už aj nákladná verzia elektrickej kompaktnej dodávky, konkrétne model E-Transit Courier.

Nový Ford E-Tourneo Courier
Foto: Ford Europe

E-Tourneo Courier bolo od základu vyvíjané tak, aby poskytlo veľký priestor celej posádke, malo praktický dizajn a zostalo obratným modelom vhodným do mesta. Výsledkom práce inžinierov sú krátke previsy a priamočiare línie, ktoré robia auto opticky ešte robustnejším. Predná časť je určená len pre elektrické vozidlá a je vybavená futuristicky vyzerajúcou svetelnou lištou pozdĺž celého auta a maskou chladiča s chrómovanými kosoštvorcovými prvkami charakteristickými pre Ford.

Vonkajší dizaj E-Tourneo Courier je robustný
Foto: Ford Europe

Na čo sa môžete tešiť

Plne elektrický model bol navrhnutý na plnohodnotnú prepravu piatich dospelých osôb a ich batožiny. Zadné sedadlá sú delené v pomere 60/40 a ak ho porovnáte s predchádzajúcou generáciou, jeho batožinový priestor je väčší o viac ako 44 %. Cestujúci majú k dispozícii tiež lepší priestor pre ramená a hlavu a celý rad praktických odkladacích priestorov, vrátane konfigurovateľnej stredovej konzoly, skrytej priehradky v batožinovom priestore a 44-litrového predného batožinového priestoru.

Interiér nového elektrického modelu Ford
Foto: Ford Europe

Všetko digitálne je sústredené okolo digitálnej prístrojovej dosky, ktorá obsahuje plne digitálny prístrojový panel a multimediálny systém SYNC 4. Ten sa ovláda pomocou veľkej 12-palcovej dotykovej obrazovky. Nechýba bezdrôtové pripojenie cez rozhranie Android Auto a Apple CarPlay či podložka na nabíjanie telefónov. Bezdrôtové aktualizácie môžu časom zlepšiť funkčnosť bez toho, aby ste museli navštíviť servis.

Interiér v novom Ford E-Tourneo Courier
Foto: Ford Europe

Čistá elektrika

O pohon sa stará elektromotor s výkonom 100 kW (136 k), ktorý je vylepšený pomocou voliteľného režimu jazdy s jedným pedálom. Ford vyzdvihuje najkomplexnejší súbor pokročilých asistenčných systémov vodiča v danej triede a režimy jazdy Normal, Eco a Slippery.

Predná maska E-Tourneo Courier
Foto: Ford Europe

Nabíjanie je možné 11 kW striedavým aj 100 kW jednosmerným prúdom. Typické nočné nabitie striedavým prúdom z 10 na 100 % trvá 5,7 hodiny. V prípade potreby rýchleho dobitia mimo domova si zákazníci môžu podľa značky pomôcť rýchlonabíjačkou na jednosmerný prúd. Dojazd na 87 km je podľa papierov možné získať už za 10 minút, z 10 na 80 % sa dostanete za približne 35 minút.

Odkladacie priestory v novom E-Tourneo Courier
Foto: Ford Europe

E-Tourneo Courier sa bude vyrábať v meste Craiova v Rumunsku. Výroba sa začne od druhej polovice roku 2024, spolu s crossoverom Puma. Ten je mimochodom najpredávanejším osobným automobilom značky Ford v Európe, ktorý do roku 2024 ponúkne aj elektrický variant. Úplne nové Tourneo Courier s 1,0-litrovým preplňovaným benzínovým motorom EcoBoost s výkonom 125 k sa začne vyrábať neskôr v roku 2023.

Odkladacie priestory v novom E-Tourneo Courier
Foto: Ford Europe
Aktuálne
Prečítajte si aj