25.2 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Čo prinesie E-Tourneo Custom?

Divízia Ford Pro, ktorá má v rámci Fordu na starosti úžikové vozdilá, predstavila ešte minulý rok úplne nový model E-Tourneo Custom. Dodávky Tourneo sa tešia veľkej obľube zákaníkov, preto bolo ohlásenie novej generácie pre mnphých radnostnou správou. Čo teda E-Tourneo Custom prinesie?

Ako naznačuje už názov, novinka príde ako elektromobil. E-Tourneo Custom kombinuje novú platformu, ktorá má poskytúť všetrannosť a komfort, s batériovo-elektrickým pohonom, ktorý dokáže poskytnúť dojazd na úrovni až do 370 km.

Novú úroveň jazdného komfortu a stability prináša podľa výrobcu podvozok s optimalizovanou architektúrou s nezávislým zavesením zadných kolies a tichý elektrický pohon (Foto: Ford Pro)

E-Tourneo Custom je jedným zo štyroch nových plne elektrických modelov, ktoré divízia Ford Pro uvedie na európsky trh do roku 2024. Zameria sa na bežných aj firemných zákazníkov a ponúkne priestor až pre osem cestujúcich.

Nový model prináša celú paletu prémiových funkcií, medzi ktoré patria napríklad flexibilné zadné sedadlá namontované na koľajniciach, elektricky ovládané bočné dvere, audiosystém Bang&Olufsen, digitálne karty namiesto kľúča, panoramatická sklenená strecha či sklápateľný volant.

Všetky vozidlá Tourneo Custom novej generácie sú plne integrované so softvérovou platformou Ford Pro a pripojenými službami (Foto: Ford Pro)

Okrem čisto elektrického pohonu bude k dispozícii aj nová plug-in hybridná verzia (PHEV) a najnovšia generácia naftových motorov Ford EcoBlue. Dieselové motory bude možné objednať s novou osemstupňovou automatickou prevodovkou. Mnohých tiež určite poteší možnosť zvoliť si inteligentný systém pohonu všetkých kolies. Naftové motory EcoBlue sa podľa plánov Ford Pro dostanú k zákazníkom od jesene 2023. Ďalšie varianty budú k dispozícii neskôr.

Zameraný na elektrický výkon

Elektrické E-Tourneo Custom využíva pre svoj pohon rovnakú technológiu batériových článkov s vysokou hustotou energie, ako pickup Ford F-150 Lightning. Využiteľná kapacita batérie je 74 kWh, elektromotor disponuje výkonom 160 kW. Čisto elektrická pohonná jednotka prináša aj tzv. jednopedálové ovládanie.

Na palube je trojfázová striedavá nabíjačka s výkonom 11 kW, pomocou ktorej batériu úplne nabijete za menej ako 8 hodín. Nabitie z 15 na 80 % jednosmernou rýchlonabíjačkou s výkonom 125 kW trvá približne 41 minút. V laboratórnych podmienkach bolo možné pomocou 125 kW jednosmernej rýchlonabíjačky zvýšiť dojazd o takmer 38 km počas piatich minút nabíjania. Nabíjací konektor je umiestnený vpredu.

S technológiou Pro Power Onboard môžu zákazníci využívať zásuvky v prednej časti kabíny, z ktorých je možné odoberať výkon až 2,3 kW. Napájať si tak môžu nielen zariadenia, ale aj náradie, prípadne športové náčinie či kempingové príslušenstvo.

Priestranný ako ho poznáme

Vylepšená výbava v interiéri začína flexibilitou nového systému sedadiel v druhom a treťom rade. Tie sú namontované na koľajniciach. Koľajnice s polohami na aretáciu sú upevnené na podlahe v zadnej časti kabíny, pričom sedadlá je v prípade potreby možné úplne vybrať. Tri sedadlá v druhom rade sa dajú posúvať nezávisle od seba, sedadlá v treťom rade sú delené v pomere 2:1.

Sedadlá prinesú ešte väčšiu flexibilitu (Foto: Ford Pro)

Nové sedadlá sú v porovnaní s predchádzajúcim modelom ľahšie. Druhý rad sedadiel je vybavený integrovanými bezpečnostnými pásmi, čo uľahčuje zmenu konfigurácie kabíny, vrátane usporiadania pre šesťčlennú konferenciu. Na všetkých troch sedadlách v druhom rade a na dvoch krajných sedadlách v treťom rade sú k dispozícii body ISOFIX na ukotvenie detskej sedačky.

Priestor pre cestujúcich prinesie viacero komfortných prvkov (Foto: Ford Pro)

Pocit priestrannosti umocňuje veľká presklenná panoramatická strecha, na ktorej skle je nanesená vrstva pohlcujúca infračervené žiarenie, aby sa poćas slnečných dní interiér neprehrieval. Elektricky ovládané posuvné bočné dvere je možné otvoriť pohybom nohy vedľa predného kolesa, čo uľahčuje vstup do auta, ak nesiete v rukách ťažké predmety.

Vo Forde sa pozreli aj na pohodlie a komfort pasažierov. Priestor pre cestujúcich má trojzónovú klimatizáciu s elektronickou reguláciou teploty vzduchu, audiosystém Bang & Olufsen so 14 reproduktormi a subwooferom, ambientné osvetlenie, bezdrôtová nabíjacia podložka či vyhrievané krajné sedadlá v druhom rade.

Súčasťou prístrojového panela je ergonomická 13-palcová dotyková obrazovka so systémom konektivity a zábavy SYNC 4 (Foto: Ford Pro)

Vylepšená výbava modelu Tourneo Custom prichádza spolu s výrazne zlepšenými schopnosťami a výkonom. Úplne nová architektúra vozidla sa vyznačuje podlahou s nižšou výškou. Nový integrovaný bočný schodík uľahčuje nastupovanie a nakladanie batožiny, čo podporuje veľký otvor pre posuvné bočné dvere a zadné výklopné dvere.

Optimalizovaná platforma umožnila znížiť celkovú výšku množstva verzií pod dva metre, takže sa s nimi dá dostať do garáží a na viacposchodové parkoviská. Podvozok využíva úplne nový systém nezávislého zavesenia zadných kolies, čo zvýši pohodlie pri cestovaní.

Detailný pohľad na pohonné jednotky

Nové Tourneo Custom PHEV využíva paralelný hybridný systém, ktorý sa skladá z 2,5-litrového zážihového motora pracujúceho v Atkinsonovom cykle súpravy elektromotora a akumulátora s využiteľnou kapacitou 11,8 kWh. Kým benzínový motor je určený na dlhé vzdialenosti, elektromotor s akumulátorom zabezpečuje čisto elektrický pohon s dojazdom približne 50 km, vhodný najmä pre cestovanie v meste.

Tourneo Custom s najnovšou generáciou naftových motorov EcoBlue ponúkne výkony 136 k, 150 k alebo 170 k v kombinácii so spomínanou 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Druhou možnosťou je 6-stupňový manuál. manuálnou prevodovkou.

Aktuálne
Prečítajte si aj