10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Kia v Las Vegas predstaví svoje úžitkové vozidlá

Na veľtrhu CES 2024 v Las Vegas predstaví juhokórejská automobilka Kia svoj nový rad ľahkých úžitkových vozidiel, známych aj pod označením PBV – Platform Beyond Vehicles. Dodávky Kia by sa na cesty mali dostať v roku 2026.

Značka Kia v Las Vegas predstaví svoj budúci rad komerčných vozidiel a podnikateľskú víziu, pričom ukáže aj niekoľko konceptových vozidiel blízkych sériovej výrobe. Expozícia Kia PBV bude zahŕňať päť konceptov, vrátane konceptu SW Concept, veľkého dodávkového vozidla, ktoré bude konkurenciou pre Ford Transit, a LW Concept, stredne veľkého modelu podobného modelu Ford Transit Custom. Na výstave sa tiež predstaví rad technológií PBV špecifických pre značku Kia, ktoré ukážu softvérovo definovanú stratégiu spoločnosti.

Dodávky Kia sa predstavia v Las Vegas
Foto: Hyundai Motor

Dodávky Kia od najmenších po najväčšie

Rad dodávkových vozidiel by mal zahŕňať všetko od kompaktných elektrických dodávok pre poslednú míľu až po 3,5-tonové panelové dodávky. V ponuke nebudú chýbať ani modely pripravené na úpravy a konverzie u nadstavbárov.

Dodávky Kia Ray
Model Kia Ray (Foto: Hyundai Motor)

Predpokladá sa, že finálne produkčné verzie modelov SW Concept a LW Concept sa dostanú aj do Európy a Spojeného kráľovstva, pričom po nich bude nasledovať menšia dodávka. V súčasnosti však očakávaný pick-up Kia nie je v pláne pre trh vo Veľkej Británii. Prvé vozidlá sa na Britských ostrovoch očakávajú začiatkom roka 2026.

Okrem komerčných vozidiel Kia na výstave CES predstaví aj svoje nadchádzajúce osobné modely EV3 a EV4, čím rozšíri svoje portfólio elektrických vozidiel. Doplní tak súčasnú ponuku, ktorú tvoria modely Soul, Niro, EV6 a nový EV9.

čo je PBV?

PBV je označenie pre vozidlo s jednoduchou štruktúrou, zamerané na účel použitia, presahujúce koncept súčasného vozidla navrhnutého pre vodiča. Využitie by sa malo zvýšiť prostredníctvom platformy založenej na modularizácii, ktorá môže flexibilne meniť dizajn a vnútorný priestor, a bezpečný a efektívny pohyb by mal byť zabezpečený pomocou technológie autonómnej jazdy a elektrifikovaného pohonu.

Aktuálne
Prečítajte si aj