21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Scania mení stratégiu v autobusoch a autokaroch

Scania sa rozhodla zmeniť svoje podnikateľské zámery v oblasti autobusov a autokarov. Zákazníkom chce poskytovať konkurencieschopné a udržateľné riešenia mobility a zároveň si chce zaistiť ziskový rast. S novým smerovaním je spojená aj zmena produktového portfólia a nový produktový plán. V rámci neho padlo rozhodnutie ukončiť výrobu karosérií pre podvozky autobusov Scania v závode v poľskom Słupsku.

Scania bude aj naďalej svojim zákazníkom dodávať kompletné autobusy a autokary. Ponuka ale bude čoraz viac stavať tom, čo značka považuje za svoje silné stránky: modulárnom výrobnom systéme, rozsiahlej servisnej sieti a silných globálnych a lokálnych partnerstvách s výrobcami nadstavieb.

Pandémia mala veľký vplyv na trh s autobusmi a diaľkovými autobusmi. Ten sa síce opäť postupne oživuje, avšak tempo je pomalé a konkurencia rastie. Navyše, pripravovaná legislatíva vyžaduje významné investície do nových technológií. V Scanii sú ale presvedčení, že odvetvie autobusovej a diaľkovej autobusovej dopravy zostane dôležitou súčasťou ich ponuky. Značka podľa svojho tlačového vyhlásenia ponúkne zákazníkom kompletné riešenia zahŕňajúce servis, financovanie, dobíjacie riešenie a inteligentné prepravné systémy.

Lepšie cielené produkty, pružnejšia štruktúra

Divízia autobusov a autokarov dostane štíhlejšiu štruktúru, ktorá zvýši jej rýchlosť a flexibilitu. Nový prístup k portfóliu výrobkov a budúcemu vývoju znamená, že Scania bude aj naďalej vyrábať podvozky s motormi umiestnenými vpredu alebo vzadu a so širokou ponukou pohonných ústrojenstiev. Končí však produkcia modelov Scania Citywide, Scania Interlink a podvozkov pre nízkopodlažné autobusy.

S tým súvisí uzavretie časti podniku v poľskom meste Słupsk. Konkrétne tej, kotrá vyrába karosérie pre podvozky Scania. Výroba karosérií sa bude postupne ukončovať do prvého štvrťroka 2024. Toto rozhodnutie podľa značky neovplyvní výrobu podvozkov v meste Słupsk ani iné subjekty spoločnosti Scania v Poľsku.

Rozšíri sa spolupráca

S aktualizovanou stratégiou bude Scania aj naďalej ponúkať kompletné autobusy a autokary a plánuje zosilniť spoluprácu s vybranými výrobcami nadstavieb a ďalšími partnermi v obore. „Väčšina nášho biznisu týkajúceho sa autobusov a autokarov bola vždy v rámci kooperácie s výrobcami nadstavieb, kde sa vďaka miestnym nastaveniam spolupráce podarilo dosiahnuť vysokú servisnú úroveň a výrazné celosvetové predajné úspechy,“ uzatvára vedúci predaja a marketingu spoločnosti Scania, Stefano Fedel. Podľa neho bude Scania ďalej rozvíjať tento model, s výrobcami nadstavieb a ďalšími partnermi chce ale spolupracovať ešte bližšie.

Ďalšie novinky zo sveta autobusov nájdete tu.

ZdrojScania
Aktuálne
Prečítajte si aj