32.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Scania zakladá novú spoločnosť Erinion, bude riešiť nabíjanie

Spoločnosť Scania CV AB oznámila založenie novej spoločnosti Erinion, ktorá sa bude špecializovať na riešenia nabíjania v súkromnom a poloverejnom sektore.

Tento krok má pomôcť zákazníkom prejsť na elektromobilitu. Spoločnosť má v pláne inštalovať 40 000 nových nabíjacích staníc pre zákazníkov a tým posilniť pozíciu Scanie v oblasti elektromobility v budúcom dopravnom ekosystéme.

Erinion ilustračný obrázok
Foto: Scania

Riešenia nabíjania pre komerćnú dopravu

Erinion sa bude zameriavať na poskytovanie nabíjacích riešení v depách a cieľových miestach a tým pomáhať rýchlejšiemu zavádzaniu elektrických nákladných vozidiel do praxe. Tento krok je súčasťou snahy spoločnosti Scania o podporu udržateľného dopravného systému.

Riešenia od Erinionu umožnia zákazníkom jednoduchší prechod na vozový park s nulovými emisiami a dlhším časom prevádzky. Tento cieľ je v súlade s ambíciou Scanie, aby do roku 2030 predstavovali elektrické vozidlá 50 % jej predajov v Európe.

Nabíjanie v depách a cieľových destináciách

Štúdie ukazujú, že primárnym zdrojom energie pre krátkodobú aj dlhodobú dopravu bude nabíjanie v depách a cieľových destináciách. Toto doplní verejné nabíjacie siete a poskytne špeciálnu nabíjaciu infraštruktúru na miestach zákazníkov alebo vopred určených lokalitách. Takéto riešenie prináša výhody ako ľahko plánovateľné harmonogramy nabíjania, dlhší prevádzkový čas a úsporu nákladov vďaka predvídateľným a stabilným cenám energie.

Erinion ponúka riešenia na mieru, ktoré optimalizujú výkon a harmonogramy nabíjania, čím sa predlžuje životnosť batérií a celková výkonnosť vozidiel. Nabíjanie v depe, ktoré prebieha mimo špičky, znižuje a kontroluje sadzby za elektrinu, zatiaľ čo nabíjanie v cieľových destináciách umožňuje operatívne nabíjanie počas prestávok vodičov alebo doručovania tovaru.

Úspora nákladov a riešenia na mieru

Výskum spoločnosti Scania aj pilotné programy ukázali, že zdokonalené nabíjacie riešenia ponúkajú značný potenciál pre úsporu nákladov. Zákazníci môžu očakávať zníženie investícií až o 50 % a úspory na prevádzkových nákladoch až 15 000 eur na vozidlo ročne.

Nová spoločnosť poskytne nielen nabíjačky, zasieťovanie a inštaláciu, ale aj pokročilý integrovaný softvér, hardvér a prevádzkový servis. Modulárne riešenia budú ponúkané ako štandardný predaj alebo v hybridnom modeli financovania, ktorý umožní zákazníkom kombinovať zálohy, finančný lízing a priebežné platby za servis a údržbu.

Scania otestovala megawattové nabíjanie pre elektrické nákladné vozidlá
Foto: Scania

Postupná globálna expanzia

Spočiatku bude Erinion pôsobiť na trhoch vo Švédsku, Nórsku, Veľkej Británii, Holandsku, Francúzsku a Nemecku, no postupne plánuje globálnu expanziu. Riešenie nebude viazané na konkrétnu značku, čo umožní využívať nabíjaciu infraštruktúru a prevádzkový servis spoločnosti Erinion všetkým firmám, bez ohľadu na značku vozidiel. Do roku 2030 plánuje Erinion nainštalovať minimálne 40 000 nabíjacích miest u zákazníkov.

„S naším riešením sa zákazníci zbavia starostí a budú sa môcť sústrediť na svoju hlavnú činnosť, pretože o hardvér, softvér, financovanie a prevádzkové služby potrebné na nabíjanie sa postará náš špecializovaný tím,“ vysvetľuje Jonas Hernlund, vedúci oddelenia energie a infraštruktúry Scania.

ZdrojScania
Aktuálne
Prečítajte si aj