28 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Traktor budúcnosti: Fendt 1000 Vario

Dnes sa spolu pozrieme na rodeného Bavora z Marktoberdorfu, ktorý sa čoraz častejšie stáva pýchou poľnohospodárov a patrí do prednej línie pracantov na poliach už aj medzi Slovákmi a Čechmi. Toto je Fendt 1000 Vario.

Spoločnosť Fendt síce bola v roku 1997 odkúpená americkou AGCO Corporation, no dodnes patrí k hrdým nostieľom nemeckej kvality. Niet sa čo čudovať, firma v oblasti poľnohospodárskej techniky pôsobí už od roku 1930.

Pokrokový stroj

FENDT 1000 VARIO pôsobí ako rozumná kombinácia sily a techniky. Tento poľnohospodársky skvost si viete nakonfigurovať podľa vlastných predstáv a potrieb v štyroch motorizáciách, od 396 k až po 517 k. F 1000 Vario disponuje jednotným operačným systémom FendtOne, čím sa
zjednodušila komunikácia strojníka s kanceláriou agronóma. Šetrí to nemalý čas aj financie.

Motor traktora Fendt 1000 Vario
Foto: Fendt

Tento šesťvalcový dvanásť a pol liter síce neohúri svojou maximálnou rýchlosťou 60 km/h, ale o to pri poľnohospodárskych strojoch snáď ani nikdy nepôjde. Zaujímavosťou však je, že sa tento gigant dokáže v čelnom smere, ale aj počas cúvania, presúvať tzv. plazením, teda rýchlosťou 0,02 km/h, čo pri starých modeloch traktorov nie vždy bolo možné udržať aj päťnásobnú
rýchlosť. Tí, ktorí máte skúsenosti s poľnohospodárskymi strojmi z manuálnej éry, zrejme veľmi dobre viete, o čom píšem.

Nová éra práce na poliach

Dnes už moderné technológie zväčša nie sú úplnými novinkami, stále však platí, že vo veľkej miere dokážu ovplyvniť čas strávený na poliach. Ten je pre poľnohospodárov významným faktorom, zvlášť pri rastúcich cenách pohonných hmôt, o ktorých kolega nedavno poznamenal, že pri dnešných cenách musia mať v sebe prímes 12-ročnej whisky. Jednou z technológií, vďaka kotrým Fendt 1000 Vario dokáže pohonné hmoty šetriť, je jeho komunikačný systém. Priložená fotka je iba ilustraćná, nakoľko som sa so strojníkom stretol v neskorších hodinách, za nie veľmi priaznivého počasia.

Práca traktora na poli
Foto: Fendt

Nové traktory Fendt už od modelu 200 Vario disponujú intuitívnym ovládaním a komunikáciou
medzi strojom a kanceláriou FendtONE. Donedávna bola práca v teréne úplne oddelená od práce v kancelárii. Hoci sú tieto dve činnosti vzájomne prepojené, dejú sa oddelene a vykonávajú sa v rôznych systémoch. V dôsledku toho si ľudia často myslia, že začať s automatickou a systémovou dokumentáciou je príliš náročné a namiesto toho uprednostňujú zaznamenávanie úloh pomocou pera a papiera.

Fendt 1000 Vario ako traktor budúcnosti

S FendtONE sa tak trochu vydávame novou cestou, do budúcnosti. Cestou, ktorá spája kancelársku prácu s aktivitami v teréne, nech sa nachádzame kdekoľvek. FendtONE je v podstate prvý holistický operačný prístup na trhu:

  • Umožňuje jedinečné spojenie palubného a mimo palubného sveta
  • Bezdrôtový prenos dát
  • Miestna a nepretržitá správa údajov na rôznych zariadeniach
  • Identická prevádzková logika na stroji a v kancelárii
  • Optimalizuje celý pracovný proces
  • Otvorený systém, ktorý zabezpečuje budúci prístup a prepojenie s inými systémami (napr. FMIS) cez rozhrania.

Spolupráca v teréne aj mimo neho

FendtONE offboard dopĺňa existujúce aplikácie na stroji o praktické doplnkové funkcie. Napríklad Fendt Task Doc, ktorý zaznamenáva agronomické údaje / výstupné údaje počas práce v teréne (na palube), bol vylepšený o funkciu plánovania a riadenia úloh vo Fendt Task Doc (mimo palubu). To znamená, že pre svoje správy môžete okamžite použiť údaje o traktore a prídavnom zariadení, ktoré už stroj exportoval a zaznamenal. Poľnohospodári a dodávatelia môžu využívať svoj čas efektívnejšie a produktívnejšie.

Orba traktorom Fendt 1000 Vario
Foto: Fendt

Pomocou tohto systému spravujete svoju prácu v teréne, stroj a tím z kancelárie alebo na
cestách na akomkoľvek mobilnom zariadení, plus viete vytvárať úlohy a nahrať ich do terminálu traktora a spravovať údaje z poľa. Bezdrôtový prenos dát je k dispozícii vždy v reálnom čase, vtedy keď je potrebný.

Pokrokový stroj

FendtONE udrží váš stroj neustále pripojený k počítaču alebo tabletu. Posielajte zákazky zo svojho zariadenia cez mobilnú sieť a zobrazujte ich v reálnom čase na termináli v kabíne poľnohospodárskeho stroja:

  • Nepretržitá synchronizácia dát
  • Miestny a nepretržitý prístup k dátam
  • Neúplné alebo duplicitné záznamy sú minulosťou

„Digitálne systémy umožňujú lepšie a efektívnejšie organizovať procesy a operácie. Povinnosť dokumentovať rôzne operácie, ako je hnojenie alebo aplikácia pesticídov, zaberá stále viac času. Systémy, ktoré centrálne získavajú a spravujú údaje, sú to pravé,“ hovorí Christine Hainová, predajný konzultant v Raiffeisen Technik HSL GmbH v Goldbergu.

Fendt 1000 Vario
Foto: Fendt

„Víziou spoločnosti Fendt je uľahčiť farmárom prístup k týmto digitálnym produktom, aby ich s radosťou používali na každodennom základe. Až keď to urobíme, môžeme povedať: Dosiahli sme svoj cieľ,“ dodáva Florián Langenbuch, produktový špecialista Fendt pre digitálne produkty.

Pravdupovediac, v tomto traktore som sa cítil trochu ako vo vesmírnej lodi. Kamery, svetlá, informačné panely, množstvo ovládačov, na ktoré by som potreboval určite odborné školenie. Pokrok však nezastavíme. V dnešnej dobe je potrebné efektívne využiť stroj tak, aby strávil
pri práci len čas potrebný na svoje úkony a všetky moderné navigačné systémy tomu dopomáhajú.

Bolo skvelé vidieť, ako sa hneď po nastúpení do kabíny ukáže presná poloha kam sa ide pracovať a všetky sprievodné informácie k tomu. Doba papierikov so značením pracovných poznámok je už
zrejme nenávratne preč. Aj keď u mňa doma sa nejaký ten poznámkový blok sa vždy ešte
nájde.

Aktuálne
Prečítajte si aj