27.2 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

MAN prináša elektromobilitu aj do komunálu

Spoločnosť MAN Truck & Bus rozširuje svoje portfólio elektrických nákladných vozidiel. Pôvodne ponúkané tri kombinácie teraz narástli na viac ako milión konfigurovateľných variantov.

Nové verzie podvozka eTGX a eTGS sú prispôsobiteľné prostredníctvom rôznych rázvorov, verzií kabíny, výkonov motora, zostáv batérií a mnohých ďalších prvkov, čo umožňuje ich všestranné využitie v rôznych odvetviach.

MAN na IFAT 2024
Foto: MAN Truck & Bus

Novinky z veľtrhu IFAT 2024

Na prestížnom veľtrhu IFAT v Mníchove, zameranom na environmentálne technológie, vodu a hospodárenie s odpadom, predstavila spoločnosť MAN nový rad podvozkov s batériovým elektrickým pohonom. Konfigurácie 4×2 a 6×2 sú ideálnym základom pre širokú škálu aplikácií v komunálnom sektore a vo verejných službách. Batérie týchto vozidiel majú predpokladaný výkon až 1,6 milióna kilometrov a životnosť do 15 rokov, čím sú mimoriadne vhodné pre potreby miestnych samospráv.

„Skúsenosti v oblasti nadstavieb pre dopravný priemysel boli vždy súčasťou DNA spoločnosti MAN,“ uviedol Friedrich Baumann, člen predstavenstva zodpovedný za predaj a zákaznícke riešenia v MAN Truck & Bus. Nový e-truck podľa jeho slov spĺňa všetky predpoklady pre trvalo udržateľnú elektrifikáciu sektora komunálnych a verejných služieb.

Elektrický MAN pre komunálne služby
Foto: MAN Truck & Bus

Zákazníci si môžu vybrať tri až šesť modulárne kombinovateľných batérií, pričom ich umiestnenie je variabilné. Podvozky MAN eTGX a MAN eTGS sú k dispozícii s elektromotormi s výkonom 333 k, 449 k alebo 544 k, a ponúkajú širokú škálu konfigurácií vrátane rôznych verzií kabíny, mechanických a elektrických prídavných pohonov a rôznych typov odpruženia.

Všestranné riešenia nadstavieb

Na novom podvozku e-trucku MAN možno realizovať prakticky akékoľvek riešenie nadstavby. Vozidlá na zvoz komunálneho odpadu, ramenové a hákové nakladače kontajnerov, valníky, trojstranné sklápače, trucky pre zimnú údržbu ciest alebo zdvíhacie pracovné plošiny sú len niektoré z možných aplikácií. Pri najkratšom rázvore 3,75 metra je k dispozícii päť batérií s využiteľnou kapacitou až 400 kWh, čo zodpovedá dojazdu do 500 km bez potreby dobitia.

MAN eTGE pre komunál
Foto: MAN Truck & Bus

Na veľtrhu IFAT MAN prezentoval aj komplexné konzultácie v oblasti elektrickej mobility. Poradenstvo zahŕňa analýzy využívania vozidiel a požiadavky na nabíjaciu infraštruktúru. MAN ponúka aj nabíjacie stanice v spolupráci s ich dodávateľmi, servisné zmluvy a finančné riešenia prispôsobené e-mobilite a potrebám sektora environmentálnych technológií.

Nová prevodovka aj bezpečnostné systémy

MAN predstavil nové funkcie pre asistenčné a bezpečnostné systémy, dostupné od roku 2024. Medzi ne patrí detekcia chodcov a cyklistov, funkcia „Front Detection“ pre zisťovanie objektov tesne pred vozidlom pri rozbiehaní, rozpoznávanie dopravných značiek, zobrazenie tlaku v pneumatikách a nový kamerový systém pre cúvanie.

MAN na veľtrhu IFAT 2024
Foto: MAN Truck & Bus

Novinkou je aj automatická prevodovka MAN PowerMatic s meničom krútiaceho momentu, ktorá preraďuje prevodové stupne efektívnejšie a s menším opotrebovaním komponentov. Táto prevodovka zvyšuje komfort ovládania vozidla, najmä v komunálnych službách a aplikáciách s častým zastavovaním a manévrovaním.

Aktuálne
Prečítajte si aj