27.2 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Za tri mesiace sedem nárazov do cestárov

Slovenskom tento rok ootriasli viaceré vážne nehody, kedy kamión narazil do cestárov pracujúcich na ceste. Prvá sa stala hneď v januári, otriasli, nanešťastie ale pribudli ďalšie a tá najnovšia skončila tragickou smrťou dvoch hasičov.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) preto hľadá spôsoby ako zvýšiť bezpečnosť počas prác na ceste a predchádzať nárazom, ktoré sú v prípade nákladných vozidiel často tragické. NDS pridala nový bezpečnostný prvok na zaistenie vyššej ochrany dlhodobého pracoviska, teda miesta, kde sa opravuje diaľničná vozovka alebo vymieňa mostný záver dlhšie ako 24 hodín. Pracovníkov po novom ochraňuje pred nárazom a zranením séria betónových zvodidiel.

Vozidlo nahradí zvodidlo

Nahrádza sa tak pôvodná ochrana pracoviska krycím vozidlom so šípkou. Týmto opatrením sa zabráni vniknutiu vozidla alebo kamiónu do priestoru práce na ceste. Okrem ochrany pracovníkov to má aj ekonomický efekt. Znížia sa náklady na prípadné opravy a nákup nových krycích vozidiel a pozitívny efekt vidí NDS aj pri amortizácii svojich vozidiel. Za posledné tri mesiace narazilo vozidlo do zabezpečovacieho auta Národnej diaľničnej spoločnosti alebo Diaľničnej patroly až 7-krát.

Pracovisko na diaľnici a rýchlostnej ceste, kde sa vymieňa asfaltový koberec alebo opravuje most je zabezpečené viac ako desiatkou dopravných značiek upozorňujúcich na zníženie rýchlosti, preradenie do správneho jazdného pruhu, zníženie rýchlosti a pred pracovisko sa umiestňujú výstražné smerovacie dosky či bezpečnostné prahy. Doplnením sú teraz betónové zvodidlá umiestnené šikmo cez jazdný pruh, v ktorom sa vykonáva údržba a oprava. 

Betónové zvodidlá sa uložia na miesto pred začiatkom prác a po ich ukončení sa z miesta odstránia. Doplnkovým bezpečnostným prvkom je tiež používanie radarov so zobrazením skutočnej jazdnej rýchlosti.

Opravy vozoviek budú v najbližších mesiacoch prebiehať na úsekoch malackej D2, trnavskej D1, považskej D1, liptovskej D1 či košickej R4, na 8 mostoch sa vymenia mostné závery a na 4 mostoch bude vynovené zábradlie, opravené odvodnenie či sanované rímsy. 

ZdrojNDS
Aktuálne
Prečítajte si aj