16.9 C
Bratislava
sobota, 13 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Volvo FH oslavuje okrúhliny

Volvo Trucks vo veľkom oslavuje. Okrúhle 30. narodeniny totiž oslavuje jeho vlajkový model Volvo FH. Za tri desaťročia sí získal srdcia mnohých vodičov vďaka svojmu dizajnu, interiéru, komfortu pre vodiča a technicky vyspelým riešeniam v oblasti výkonu a bezpečnosti.

Volvo FH sa zaradilo medzi najúspešnejšie modely v odvetví. Predalo sa ho takmer 1,4 milióna kusov naprieč 80 trhmi po celom svete. Prvé Volvo FH prišlo ako úplná novinka, sľubujúca vynikajúce jazdné vlastnostia a nižku spotrebu. Písal sa rok 1993. Novink sa rýchlo stala novým štandardom v oblasti riadenia nákladných vozidiel. O 30 rokov neskôr môžeme povedať, že Volvo FH je ikonické.

Volvo FH ako podvalník
Foto: Volvo Trucks

Volvo FH ako etalón inovácií

Volvo FH prišlo na trh s úplne novým podvozkom a s využitím konštrukcie, ktorá umožňovala flexibilné riešenia pre rôzne dopravné aplikácie. Hnacia línia mala úplne nový 12-litrový motor (16-litrový pre Volvo FH16) a úplne nová kabína ponúkala výbornú aerodynamiku a pohodlie vodiča.

Nové svetlá modelu Volvo FH
Foto: Volvo Trucks

Volvo Trucks konštantne pracovalo na inováciách a kládlo dôraz na svoje hodnoty, ktorými sú bezpečnosť, kvalita a starostlivosť o životné prostredie. Za posledné tri desiatky rokov sa to odrazilo na takých inováciách akými boli airbag vodiča, automatizovaná prevodovka I-Shift či Volvo dynamické riadenie, s ktorým 40-tonovú súpravu alebo plne naložené stavebné auto riadite s ľahkosťou, ako osobné auto.

Známe inováciami

Za inovácie v exteriéri spomeňme dve spätné zrkadlá s unikátnym tenkým dizajnom, ktorý bol ameraný na lepší priamy výhľad vodiča alebo svetlomety v tvare V, ktoré okrem toho, že vytvárajú jedinečný poznávací prvok tohto modelu, ponúkajú aj lepšiu viditeľnosť a pohodlie pre vodiča. Podobných príkladov by sme ale samozrejme našli viac.

Interiér modelu Volvo FH
Zdroj: Volvo Trucks

Už prvá generácia modelu Volvo FH zmenila koncept moderného nákladného vozidla. Postupne prišlo na trh ďalších päť, z ktorých každá bola modernejšia, ako tá predchádzajúca. Volvo Trucks sa snaží využiť najnovšie technológie takým spôsobom, ktorý prináša jasné výhody pre zákazníkov a vodičov. Podčiarknutím tejto snahy je, že model FH trikrát zvíťazil ako „International Truck of the Year“.

Aktuálne
Prečítajte si aj