5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Testovacia prevádzka EETS stále prebieha

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) v súčasnosti prebieha posun v príprave systému Európslej služby elektronického výberu mýta (EETS). Testovacia pevádzka EETS pokračuje a diaľničiari vyhlásili, že systém vstupuje do svojej pilotnej fázy.

Podľa informácií od NDS je systém EETS aktívny od decembra v pilotnej prevádzke. Cieľom je overiť nastavenie palubných jednotiek poskytovateľov EETS a určiť termín začatia priamej fakturácie mýta.

Testovacia prevádzka EETS v teréne

NDS uvádza, že v rámci pilotnej prevádzky sa testuje správne nastavenie palubných jednotiek poskytovateľov. Tento proces zahŕňa jazdy po diaľniciach a rýchlostných cestách s cieľom najazdiť minimálne 6 000 km po diaľniciach a 4 000 km po cestách prvej triedy.

Foto: Cargo magazín

Na Slovensku sa do EETS zapoja štyria poskytovatelia, ktorí úspešne prešli technickou akreditáciou. Záujem o poskytovanie služieb prejavil aj ďalší zahraničný poskytovateľ, ktorý by mohol vstúpiť na trh na prelome rokov 2024 a 2025.

Výhody pre dopravcov a štát

EETS prinesie nielen zjednodušenie pre dopravcov, ale aj finančné úspory pre štát. NDS očakáva, že minimálne 85 % vybraného mýta ostane v jej rozpočte, čo umožní intenzívnejšie investovanie do infraštruktúry diaľnic a rýchlostných ciest.

Pre dopravcov prinesie EETS nielen kvalitnejšie služby, ale aj vyšší komfort. Dopravným spoločnostiam bude stačiť jedna palubná jednotka pre tranzit Európou, čo znamená úsporu na poplatkoch a servise, jednoduchšiu kontrolu mýtnych transakcií a fakturácie, ako aj jednoduchšie riešenie prípadných reklamácií.

Aktuálne
Prečítajte si aj