25.2 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Slovenský Gebrüder Weiss opäť testoval eActros

Spoločnosť Gebrüder Weiss sa zaviazala do roku 2030 dosiahnuť klimatickú neutralitu a tak už dnes testuje viaceré zelené riešenia. Jedným z nich bolo nedávne testovanie elektrického nákladného vozidla Mercedes-Benz eActros.

Ide o 16-tonové nákladné vozidlo, ktoré odvezie 7 ton nákladu a na jedno nabitie prejde približne 400 km. Vozidlo prešlo počas niekoľkodňového testu približne 300 km denne a od vodiča si vyslúžilo pozitívne hodnotenie predovšetkým za kilometrový výkon a dynamiku jazdy. Zaradené bolo na doručovanie zásielok pre spoločnosť Viessman v rámci distribučnej oblasti Senec na západnom Slovensku.

Test Mercedes-Benz eActros

Podobný test 16 paletového vozidla Mercedes-Benz Actros prebehol aj minulý rok. Podľa Gebrüder Weiss sa elektromobilita veľmi dobre uplatňuje aj v mestských oblastiach. Firma už štyri roky využíva nákladný elektromobil v oblasti viedenskej mestskej dopravy a premáva takisto aj na linke Viedeň – Senec. 

Gebrüder Weiss vykládka Veissmann
Testovanie prebehlo na doručovacích trasách klienta Veissmann (Foto:Gebrüder Weiss)

HSEQ manažér spoločnosti Gebrüder Weiss Zdenko Toma vysvetľuje, že GW plánuje rozširovať počet nabíjacích staníc pre osobné a nákladné elektrické vozidlá v regióne. V súčasnosti majú v prevádzke jednu, ktorá pravidelne nabíja elektrické nákaldné auto prepravujúce tovar na trase Viedeň – Senec.

Skúšajú viaceré alternatívne pohony

Gebrüder Weiss hľadá ekolgoické riešenia aj v ďalších alternatívnych pohnoch. V tomto roku začalo v Nemecku jazdiť päť nových nákladných automobilov poháňaných vodíkom. Svoj záväzok k ochrane klímy zdokumentovala logistická spoločnosť aj vo svojej správe o udržateľnosti, zverejnenej v roku 2022.

Gebrüder Weiss čoraz viac využíva aj energiu z obnoviteľných zdrojov. Okrem veternej farmy, ktorú dlhodobo prevádzkuje, nainštalovala v uplynulom roku štyri nové fotovoltaické zariadenia v pobočkách v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Celkovo tak má v prevádzke už 22 takýchto zariadení, ktoré ročne ušetria 1 110 ton CO2. Zdenko Toma dodáva, že sa do implementácie fotovoltaiky, ako súčasti inteligentných systémov a riešení budov zaradia aj tie, ktoré spoločnosť prevádzkuje na Slovensku.

Aktuálne
Prečítajte si aj