31.4 C
Bratislava
sobota, 27 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Scania zadala prvú objednávku zelenej ocele

Scania sa chce posúvať smerom k dekarbonizácii nielen tým, že vyvíja alternatívne pohony. Švédska značka cieli aj na dekarbonizáciu svojho dodávateľského reťazca. Jedným z krokov k tomuto cieľu je zelená oceľ, ktorú si Scania prvýkrát objednala.

Prvotný kontrakt medzi Scaniou a spoločnosťou H2 Green Steel poskytne výrobcovi udržateľne vyrábanú oceľ na výrobu jeho nákladných vozidiel. Tňym príde aj k zásadnému zníženiu jeho klimatickej stopy. Zelená oceľ sa bude vyrábať v novom závode H2 Green Steel vo švédskom meste Boden sa spustí v roku 2025 a dodávky udržateľného materiálu sú naplánovnaé na rok 2027.

Dlhodobý plán pre zelenú oceľ

Dlhodobá dohoda je podľa Scanie kľúčovým prvkom jej stratégie na elimináciu najväčších zdrojov uhlíkových emisií z výrobných materiálov, ktoré majú najväčšiu karbónovou stopou. Uhlíkové emisie ale plánuje eliminovať aj z batérií. Scania chce do roku 2030 postupne vyradiť hlavné zdroje emisií CO2 zo svojho dodávateľského reťazca a vo výrobe používať 100 % zelenej ocele, 100 % zelených batérií, 100 % zeleného hliníka a 100 % zelenej liatiny. Tento proces odštartuje v Európe, ale postupne sa rozšíri aj na výrobu v Číne a Latinskej Amerike.

Dôležitú úlohu podľa značky zohrá aj jej partnerstvo v zoskupení First Movers Coalition, ktoré povzbudzuje firmy, aby zvýšili nízkouhlíkové nákupy v oblastiach, ktoré je ťažké dekarbonizovať. Nová zmluva pomôže Scanii splniť jej záväzok voči koalícii nakúpiť významný objem zelenej ocele. Na výrobu nákladného automobilu sa totiž spotrebujú asi 4 tony ocele. Použitie jej zeleného variantu má preto jednoznačný potenciál zlepšiť dopady na klímu.

Partner pre H2 Green Steel

Obchodný riaditeľ Boden Steel v spoločnosti H2 Green Steel Mark Bula považuje Scaniu za jedného z najväčších podporovateľov jeho spoločnosti už od samého začiatku. Scania totiž nielen dopytuje zelenú oceľ, ale bola aj jedným z prvých kapitálových investorov H2 Green Steel. Jej podpora a partnerstvo pri vytváraní ponuky zelenej ocele podľa neho výrazne prispeli k vytvoreniu stratégie, s ktorou chcú zacieliť na zákazníkov. Scania svoje záväzky voči ochrane životného prostredia potvrdzuje dlhodobo. Ako prvá vo svojom sektore si napríklad stanovila vedecky podložené ciele v súlade s Parížskou dohodou. V súčasnosti už takto postupuje aj mnoho ďalších progresívne zmýšľajúcich spoločností.

ZdrojScania
Aktuálne
Prečítajte si aj