23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024
46 300 1 430 18 600

Scania zvíťazila v porovnávacom teste Green Truck

Porovnávací test Green Truck každý rok preverí ťahače všetkých európskych výrobcov. Organizujú ho dva nemecké odborné časopisy, ktoré hľadajú nákladné vozidlo s najvyššou efektivitou v diaľkovej doprave.

Dominanciu v tomto teste opäť potvrdila švédska Scania. V roku 2023 skončila druhá, no tento rok sa vracia na trón. Scania dominovala v siedmich z posledných ôsmich testov Green Truck. Zo štrnástich doterajších edícií, ktoré sa uskutočnili od začiatku súťaže v roku 2011, vyhrala Scania deväť z nich.

Zacielené na efektivitu

Scania sa pravidelne zúčastňuje mnohých novinárskych testov, vrátane slovenských. Za volant jej modelov sa posadili aj naši redaktori, v roku 2023 hneď dvakrát. Najskôr v kabíne Scanie Super 560 R a následne sme skúšali elektrickú Scaniu 25 P, z ktorej testu sme vám priniesli aj video.

Foto: Scania

Špecifikom testu Green Truck Award je jeho zameranie na efektivitu v diaľkovej preprave. Stefan Dorski, senior viceprezident a vedúci divízie Scania Trucks, vníma ich aktuálny pohonný reťazec ako kľ’účový. „Náš pohonný reťazec Super sme predstavili v roku 2021. Priniesol na trh novú úroveň výkonu s 8 % úsporou paliva, ktorú teraz naši zákazníci využívajú v každodennej činnosti,“ hovorí Dorski.

Testujú dva popredné nemecké časopisy

Test Green Truck každoročne organizujú časopisy Trucker a VerkehrsRundschau. Prvý porovnávací test sa odohral v roku 2011 a odvtedy sa konal už štrnásťkrát. Scania doteraz získala celkovo spomínaných deväť víťazstiev, štyri druhé miesta a jedno piate miesto, hneď v prvom ročníku.

„Áno, to piate miesto – to bolo dávno predtým, ako som sa ujal svojej funkcie,“ hovorí s úsmevom Dorski. Už s vážnou tvárou dodáva, že sú v Scanii veľmi hrdí a šťastní, že tento titul získali opäť. „Nižšia spotreba paliva znamená, že naše nákladné autá významne prispievajú k znižovaniu emisií CO2, keďže svetová doprava stále vo veľkej miere závisí od spaľovacích motorov,“ vysvetľuje Dorski.

Najlepšie nákladné vozidlo v teste sa určuje podľa komplexného vzorca, ktorý zahŕňa všetky dôležité aspekty efektívnej a udržateľnej dopravy: spotrebu paliva, priemernú rýchlosť, množstvo použitého AdBlue a hmotnosť samotného auta (čím ľahšie, tým lepšie). Scania do testu nasadila model 460 R.

Green Truck Award 2024

Pohľad na reálne údaje použité vo vzorci Green Truck ukazuje veľmi dobré počínanie Scanie. Na 100 km predstavuje priemerný rozdiel oproti druhému v poradí 0,41 litra paliva. Pri ročnom nájazde približne 150 000 km, je to rozdiel o viac než 600 litrov.

Scania bola s hmotnosťou 7 040 kg zároveň najľahším vozidlom a dosiahla najvyššiu priemernú rýchlosť – 79,70 km/h. V máji 2023 predstavila značka aktualizovanú verziu svojho systému CCAP (tempomat s aktívnou predikciou), čo jej v teste pravdepodobne zaistilo výhodu.

Testovanie prebieha na rôznych typoch ciest, predovšetkým ale na diaľniciach v oblasti Mníchova. Na všetko starostlivo dohliadajú organizátori a zamestnanci zúčastnených výrobcov. Vždy sa používa referenčné vozidlo, ktoré kompenzuje meniace sa podmienky, ako je protivietor, dážď alebo teplota.

ZdrojScania
Aktuálne
Prečítajte si aj