21 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Scania chce urýchliť nasadenie autonómnych vozidiel

Scania spustila pilotný program pre autonómnu prepravu medzi dopravnými uzlami. Švédska značka chce podčiarknuť svoje odhodlanie predstaviť autonómne vozidlá Scania komerčnému trhu.

Projekt s označením Autonomous Commercial Pilot Programme je zameraný na nasadenie plne automatizovaných riešení v spolupráci s technologickou spoločnosťou Plus. Scania, ktorá patrí do koncernu TRATON, bude využívať špičkovú technológiu SuperDrive™ úrovne 4 od Plus pre implementáciu plne autonómnych vozidiel do svojej flotily a celého koncernu TRATON.

Autonómne vozidlá Scania v praxi

Cieľom tohto programu je poskytnúť klientom príležitosť vyskúšať autonómne vozidlá v praxi, a to v rámci prepravy medzi rôznymi dopravnými bodmi. Projekt si kldaie za cieľ nielen demonštrovať praktické využitie autonómnych vozidiel, ale tiež vypracovať koncepty, ktoré sa budú môcť v budúcnosti rozširovať a prinášať reálnu hodnotu klientom.

„Našim záväzkom je vyvíjať riešenia v oblasti autonómnej prepravy, ktoré sú kompletne prepojené. Znamená to, že technológie sú šité na mieru a podpora sa poskytuje priamo od výrobcu. Riešenia sú navrhnuté tak, aby ich naši zákazníci mohli prevádzkovať v rámci existujúcej infraštruktúry a prevádzkových procesov,“ vysvetľuje viceprezident spoločnosti a vedúci oblasti autonómnych riešení v Scanii Peter Hafmar.

Efektívnejšia a ekologickejšia preprava

Autonómna preprava medzi dopravnými uzlami sľubuje nielen zvýšenie efektívnosti prepravy a zníženie emisií, ale aj zlepšenie bezpečnosti na cestách a riešenie globálneho nedostatku vodičov. Od roku 2021 Scania testuje svoje autonómne riešenia na švédskych cestách a v roku 2024 plánuje rozšíriť pilotné projekty aj do iných európskych krajín.

Solárne panely na kamióne
Foto: Scania

„Rozšírením programu autonómnej prepravy medzi dopravnými uzlami obsadzujeme v oblasti poskytovania autonómnych riešení zákazníkom poprednú pozíciu,“ hovorí Hafmar. V rámci testovania na verejných cestách v Európe sú nákladné vozidlá Scania vybavené systémom SuperDrive™ od spoločnosti Plus a sú doplnené o bezpečnostného vodiča. Partnerstvo s Plus umožní Scanii zrýchliť vývoj a nasadenie autonómnych vozidiel v praxi.

Autonómna technológia od Plus

COO a spoluzakladateľ spoločnosti Plus Shawn Kerrigan si spoluprácu so švédskou značkou váži. Ako povedal, je pre neho a jeho spoločnosť veľkou cťou, že Scania si ich vybrala za dlhodobého partnera v oblasti autonómnych technológií. Plus chce využiť globálne skúsenosti pri implementácii svojho modulárneho softvéru pre autonómne riadenie, aby podporil Scaniu v rýchlom rozvoji autonómnych nákladných vozidiel.

„Autonómne riadenie vnímame ako kľúčový prvok v rámci nášho kompletného sortimentu bezpečných, efektívnych a udržateľných riešení prepravy, ktoré je možné prispôsobiť konkrétnym potrebám každého zákazníka. Našu snahu v tomto smere významne posilňuje partnerstvo skupiny TRATON so spoločnosťou Plus,“ dodáva Hafmar.

Scania testuje solárne panely
Foto: Scania

Autonómny softvér zo Silicon Valley

Plus je svetovým lídrom v oblasti vývoja softvéru pre autonómne riadenie, poskytuje riešenia od pokročilých bezpečnostných systémov až po úplne automatizované riešenia PlusDriveⓇ a SuperDrive™ bez účasti vodiča.

Sídli v Silicon Valley a pôsobí na viacerých kontinentoch. Spoločnosť bola uznaná za jedného z najlepších startupových zamestnávateľov v USA magazínom Forbes a za jednu z najinovatívnejších spoločností sveta magazínom Fast Company.

Plus využíva otvorenú platformu pre autonómne riadenie, ktorá už našla uplatnenie v komerčných vozidlách, a spolupracuje s celým radom partnerov, vrátane Bosch, dm-drogerie markt, DSV, IVECO, Luminar, Nikola a Transurban, na podpore nových generácií prepravných riešení.

Aktuálne
Prečítajte si aj