4.8 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

ROZHOVOR | EETS od Eurowagu prináša v jednom riešení aj telematiku

Od 15. marca začala na Slovensku fungovať Európska služba elektronického výberu mýta EETS. Na jej výhody pre dopravcov aj vodičov sme sa pýtali Country Managera spoločnosti Eurowag pre Českú republiku a Slovnsko Miroslava Nováka.

Eurowag je jedným zo štyroch akreditovaných poskytovateľov na našom území, no jeho výhodou je, že okrem jednej krabičky a jednotnej fakturácie ponúka už v základnej cene svojim zákazníkom aj niektoré telematické funkcie, ktoré je možné doplniť o rozšírený balík alebo ochranu pred zneužitím palivových kariet.

Aké sú kľúčové výhody EETS pre dopravcov? 

Kľúčovou výhodou EETS je, že ak dopravca prechádza cez viaceré krajiny, nemusí riešiť pokrytie národných mýt cez rôzne druhy národných mýtnych jednotiek. Teraz mu na prejazd v mnohých prípadoch postačí len jedna palubná jednotka (tzv. OBU), s ktorou vedia pokryť viacero krajín EÚ a zoznam týchto krajín sa naďalej rozširuje. Vodičom to prináša praktickú výhodu čistejšieho  výhľadu cez čelné sklo. Dopravcovia získajú jediného partnera na riešenie akýchkoľvek situácií, ale aj možnosť plnej integrácie faktúr do finančných systémov. 

Na Slovensku budú EETS poskytovať 4 prevádzkovatelia. Prečo by si zákazníci mali vybrať práve Eurowag? 

Kvôli unikátnej komplexnosti a integrácii, ktorými Eurowag prináša na trh pridanú hodnotu. Nielen tým, že naša palubná jednotka EVA prepája mýtne a telematické služby, vrátane ochrany palivových kariet pred neoprávneným tankovaním. Je to aj vyššie spomínaná integrácia faktúr za platby mýta v rôznych krajinách EÚ, ich plná automatizácia do našich finančných systémov, čo následne umožní napríklad zautomatizovať refundáciu daní.   

Aké výhody poskytuje Eurowag v porovnaní s konkurenciou? 

Okrem deviatichkrajín, kde už dnes poskytujeme riešenie EETS, sme nateraz stále jediní, ktorí pokrývajú prostredníctvom EETS aj susednú Českú republiku. Pokrytie krajín V4 (Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) pomocou našej palubnej jednotky EVA bolo pre nás a našich slovenských a českých klientov od začiatku kľúčové. Predsa len, v prípade medzinárodnej dopravy sú to naši bezprostrední susedia, a teda prvé tranzitné krajiny.  

Foto: Cargo magazín

Samotná palubná jednotka EVA je potom veľmi intuitívna v štýle „zapoj a používaj“. Je možné si objednať aj tzv. prázdnu EVA jednotku, pripravenú na personalizáciu a použitie v prípade rozšírenia vozového parku. Budem sa opakovať, ale kombinácia mýtnych a telematických služieb, vrátane ochrany palivových kariet pred neoprávneným tankovaním, je na trhu stále unikátnou kombináciou a integráciou služieb. 

Na ktoré faktory by sa mali zákazníci pozerať pri výbere svojho poskytovateľa? 

Z pohľadu zákazníka je dôležitá stabilita poskytovateľa a jeho zázemie na trhu, kvalita a rozsah služieb, a tiež dostupnosť zákazníckeho servisu a podpory.

Môže si dopravca k EETS od EW objednať aj ďalšie služby? 

Áno, samozrejme. Okrem už spomínaných riešení pre mýto a EETS, je to komplexné produktové portfólio – od palivových kariet, cez telematické služby, až po finančné služby, ako je napr. poistenie alebo faktoring a refundácia daní.  

Foto: Cargo magazín

Aká je cena EETS v prípade Eurowagu? 

Jednu zložku ceny tvorí palubná jednotka a druhá časť sú mýtne služby konkrétnej domény. Pri nových doménach poskytujeme výrazné cenové zvýhodnenie, kedy poplatok za palubnú jednotku dlhodobo neúčtujeme. Tak isto je to aj pri EETS na Slovensku.

Koľko krajín má cez EETS pokrytých Eurowag a ktoré sú to? Pribudnú nové?

Naša palubná jednotka EVA pokrýva krajiny certifikované v EETS, ale aj necertifikované v EETS. Sú to Nemecko, Česká republika, Slovensko, Belgicko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, Maďarsko, Poľsko, vrátane poľských diaľnic A1 a A4, a mosty v Dánsku a Švédsku. V blízkej dobe pribudnú v EETS aj krajiny Balkánu a neskôr ďalšie krajiny v EÚ.

Aktuálne
Prečítajte si aj