30.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Rakúska pošta hlási dobré skúsenosti s elektrickými kamiónmi

Rakúska pošta (Österreichische Post AG) začiatkom mája nasadila do prevádzky svoje prvé dve elektrické nákladné vozidlá. Už hlási prvé pozitívne výsledky.

Dve elektrické nákladné autá od Volvo Trucks pravidelne premávajú medzi logistickým centrom v Viedni-Inzersdorfe a viedenským letiskom, kde vyzdvihujú a doručujú medzinárodné zásielky. Günther Ofner, člen predstavenstva viedenského letiska zdôraznil, že udržateľnosť má na letisku vysokú prioritu.

Volvo FM Electric Rakúska pošta
Foto: Volvo Group Austria GmbH

Ekologickejšia preprava pošty

Vozidlá Volvo Trucks používané poštou majú konfiguráciu podvozku 6×2 so skriňovou nadstavbou a nakladacou rampou. Kapacita batérie 540 kWh umožňuje dojazd okolo 300 kilometrov, pričom pomocou hypernabíjačky od firmy Alpitronic môže byť batéria plne nabitá za dve a pol hodiny. Volvo FM Electric poháňajú tri elektromotory spriahnuté s prevodovkou I-Shift, ktoré poskytujú trvalý výkon 490 kW. Celková povolená hmotnosť súpravy je 44 ton.

Spoločná fotka rakúskej pošty a letiska Viedeň
Foto: Volvo Group Austria GmbH

Rakúska pošta sa snaží implementovať ekologické opatrenia do svojej prevádzky už od roku 2011 a znižovať tak svoju uhlíkovú stopu. Mesačne sa cez viedenské letisko prepraví približne 390 ton pošty a člen predstavenstva Ofner preto ocenil bezmiesnú prepravu. „Elektrická mobilita pri doručovaní prispieva k ekologickejšiemu procesu leteckej dopravy. Letectvo sa stáva klimaticky neutrálnym aj vďaka alternatívnym palivám (SAF).“

Volvo FM Electric Osterreiche poste
Foto: Volvo Group Austria GmbH

Pozitívne hodnotenie dal projektu aj riaditeľ pre balíkovú a logistickú divíziu Rakúskej pošty Peter Umundum. „Naši vodiči oceňujú nižšiu hlučnosť, menšie vibrácie a lepšie jazdné vlastnosti – to všetko bez emisií CO2. Tento ‚zelený koridor‘ medzi letiskom a logistickým centrom stanovuje nové štandardy, z ktorých môže profitovať celé logistické odvetvie.“

Ekologické letisko Viedeň

Prezident Federácie logistiky Rakúska Roman Stiftner vidí Rakúsku poštu ako dôležitého hráča v oblasti zelenej logistiky. „Prechod na elektrické vozidlá a nové poštové centrá sú dôkazom toho, ako sa udržateľnosť dá dokonale prepojiť s ekonomikou a spoločnosťou.“

Okrem elektrických nákladných vozidiel pracujú obe spoločnosti aj na ďalších projektoch dekarbonizácie. Letisko Viedeň od roku 2023 prevádzkuje svoj chod CO2-neutrálne, pričom využíva slnečnú energiu z ôsmich fotovoltaických zariadení, ktoré pokrývajú 50 % jeho ročnej spotreby elektriny. Okrem toho letisko využíva CO2-neutrálne diaľkové vykurovanie z rafinérie OMV Schwechat a inteligentné riadenie budov na minimalizáciu spotreby energie.

Foto: Volvo Group Austria GmbH

Nosný logistický hub

Logistické centrum Rakúskej pošty vo Viedni-Inzersdorfe je najväčším zariadením tejto spoločnosti s rozlohou 200 000 m2. Zariadenie má ekologicky udržateľný dizajn, ktorý zahŕňa zelené strechy a fotovoltaické systémy s celkovým výkonom 2,8 megawatt peak. Vykurovanie zabezpečuje tepelné čerpadlo.

Nákup elektrických nákladných vozidiel bol podporený z programu „Emissionsfreie Nutzfahrzeuge und Infrastruktur (ENIN)“ Európskej únie, rakúskeho Ministerstva pre ochranu klímy, životné prostredie, energiu, mobilitu, inováciu a technológie a Rakúskej spoločnosti pre podporu výskumu (FFG).

Aktuálne
Prečítajte si aj