23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024
46 300 1 430 18 600

V Poľsku majú prvý nabíjací hub pre nákladné elektromobily

V Poľsku mala len nedávno premiéru nová elektrická Scania 45S a Scania Polska S.A. teraz informuje už aj o tom, že je u našich severných susedov otvorený HUB na nabíjanie elektrických nákladných vozidiel v Nadarzyne, blízko Varšavy.

Prevádzkuje ho spoločnosť EKOEN a dodávateľom technológie nabíjania je Ekoenergetyka-Polska SA. Scania chce týmto krokom podoriť zavádzanie elektrických nákladných vozidiel do Praxe.

Nabíjací HUB pre nákladné elektromobily

Zariadenie, ktoré sa nachádza pri hlavnom sídle Scania Polska S.A., má naštartovať a podporiť kroky smerom k urýchleniu rozvoja udržateľného dopravného systému. Cieľový výkon stanice je 2,5 MW, čo ho robí jedným z najväčších HUBov v Poľsku z hľadiska celkovej kapacity.

Foto: Scania Polska

HUB EKOEN má 4 nabíjacie body CCS – každý s výkonom až 350 kW, čo zvyšuje efektivitu tohto riešenia a má podporiť dostupnosť elektrických vozidiel. HUB je pripravený aj na obsluhu osobných aj nákladných vozidiel – ponúka možnosť súčasného nabíjania 4 osobných/dodávkových vozidiel alebo 2 plnohodnotných nákladných súprav (ťahač a náves alebo podvozok a príves).

Toto zariadenie je odpoveďou na potrebu nabíjania rastúceho počtu elektrických nákladných vozidiel na cestách v Poľsku a urýchlenie rozvoja udržateľného dopravného systému. Komplexné služby Scania súvisiace s elektrifikáciou flotíl zákazníkov zahŕňajú analýzu, financovanie nákupu vozidla, servisné a opravárenské zmluvy, ako aj rad telematických služieb zvyšujúcich efektivitu dopravy.

Ako vyzerá nabíjanie?

Využitím nabíjacej stanice s jedným z najvyšších výkonov na poľskom trhu Scania uskutočnila nabíjanie vozidla BEV v rozsahu 10% – 100%. Počas celej doby trvania nabíjacej relácie sa krivka výkonu udržiavala v maximálnom rozsahu, až kým sa trakčné batérie úplne nenabili. Pre používateľa to znamená efektívny nabíjací proces, počas ktorého vozidlo prijímalo elektrickú energiu v maximálne možnom tempe, pričom tento výkon bol udržiavaný až do momentu, keď batérie dosiahli svoju maximálnu kapacitu, popísal Michał Sypuła, vedúci oddelenia infraštruktúry nabíjania v Scania Polska S.A.

Kľúčový medzník pre poľskú Scaniu

Otvorenie prvého HUBu má veľký význam pre Scaniu v Poľsku, umožňuje totiž zabezpečiť zákazníkom komplexné nabíjacie služby a zdôrazňuje záväzok firmy k udržateľnému rozvoju. Scania chce týmto vyslať signál celému odvetviu, že elektrické nákladné vozidlá sa stávajú čoraz dostupnejšími a praktickejšími.

HUB je dostupný v rámci roamingu v sieťach poľských a medzinárodných operátorov, je tiež infraštruktúrne pripravený na adaptáciu budúceho nového štandardu MCS (Megawatt Charging System) umožňujúceho nabíjanie vozidiel výkonom viac ako 1 MW.

Nabíjanie ťahača Scania 45S výkonom 350 kW, najvyšším zatiaľ zaregistrovaným na HUBoch EKOEN, umožnilo podľa člena predstavenstva EKOEN Sp. z o.o. Włodzimierza Hrymniaka pozitívne overiť použitú technológiu v kontexte očakávaní výrobcov elektrických nákladných vozidiel.

Aktuálne
Prečítajte si aj