21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Parkovacie miesta pre kamióny v ČR stále chýbajú

České združenie autodopravcov ČESMAD Bohemia upozornilo nedávno na to, že parkovacie miesta pre kamióny v Českej republike stále chýbajú. V krajine podľa jeho odhadov pri diaľniciach chýba približne 1 500 až 2 000 parkovacích miest pre nákladné vozidlá. Počas prázdnin sa situácia navyše ešte zhoršuje.

Kvôli zákazu jazdy v piatok večer a v sobotu dopoludnia je totiž nedostatok parkovacích miest pre kamióny ešte vyšší. Popri odhadoch združenia vyznieva štatistika Riaditeľstva ciest a diaľnic (ŘSD) ako z iného sveta. ŘSD totiž uvádza, že v súčasnosti je v prevádzke 3 185 odstavných miest pre kamióny a riaditeľstvo stavia ďalších 236.

„V posledných rokoch ŘSD problém začalo riešiť serióznou analýzou a dnes sú už aj výsledky s pribúdajúcimi miestami. Bohužiaľ aj nákladne vybudovaných 100 miest za rok vyrieši problém až za 20 rokov,“ uviedol pre ČTK hovorca ČESMAD Bohemia Martin Felix. Výstavbu podľa neho komplikuje zložitá príprava stavieb kvôli nefunkčnej legislatíve a tiež silné protesty obcí a občanov, v blízkosti ktorých sa má stavať.

Parkovacie miesta pre kamióny pribúdajú pomaly

Podľa mapy ŘSD je momentálne vo výstavbe 6 odpočívadiel s kapacitou 236 parkovacích miest pre kamióny. Stavia sa na diaľniciach D3, D4 a D6. Ďalších 43 odpočívadiel, ktoré dohromady rozšíria možnosti parkovania pre nákladné vozidlá o 1 736 miest, plánuje ŘSD v dlhodobom časovom horizonte. Ide napríklad o odpočívadlo pri Vyškove na diaľnici D1. Obojsmerne by tu malo pribudnúť 173 miest pre kamióny, uvedenie do prevádzky sa očakáva v roku 2026.

Ako dlhodobý problém vníma chýbajúce parkovacie miesta pre kamióny aj česká polícia. Pri zlom parkovaní hrozí vodičovi kamiónu na mieste pokuta do výšky 2000 Kč (82 eur), v prípade oznámenia priestupku môže byť pokuta v správnom konaní do výšky 2 500 Kč (103 eur). „Nesprávne stojaci kamión na diaľnici je veľkým rizikom a potenciálnym nebezpečenstvom dopravnej nehody s tragickými následkami. Preto nemôžete očakávať prílišnú toleranciu v prípade riešenia takýchto protiprávnych konaní zo strany policajtov,“ uviedla pre ČTK hovorkyňa polície Hana Rubášová.

Problémy s parkovaním kamiónov podľa Felixa významne zosilňuje prázdninový zákaz jazdy v piatok av sobotu. Celoročne platí zákaz jazdy kamiónov v ČR v nedeľu a počas sviatkov medzi 13. a 22. hodinou. Cez prázdniny sa zákaz rozširuje o piatok, kedy kamióny nesmú jazdiť medzi 17:00 a 21:00, sobotný zákaz jazdy platí od 7:00 do 13:00. Nedávno Poslaneckou snemovňou neprešiel návrh poslanca ODS Stanislava Blahu na zavedenie novej výnimky z víkendového zákazu jázd kamiónov.

ZdrojČTK
Aktuálne
Prečítajte si aj