25.2 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Nemecká sieť supermarketov chce prejsť na LNG vozidlá Iveco

Jedna z najväčších sietí supermarketov v Nemecku, EDEKA, sa chystá prebudovať flotilu svojich 700 dieselových vozidiel a nahradiť ich vozidlami poháňanými bioLNG, teda bio skvapalneným zemným plynom.

EDEKA začala svoju cestu k trvalej udržateľnosti už skôr, keď si v roku 2022 objednala prvých 150 takýchto vozidiel. Teraz k nim pribudla objednávka na ďalších 125. Celá flotila 700 vozidiel by mala prejsť na ekologické vozidlá do roku 2025.

Solídny dojazd

Zo spolu 275 vozidiel objednaných v rokoch 2022 a 2023 je 220 kusov vo verzii 3-nápravových podvozkov IVECO S-Way LNG s chladiarenským návesom. Majú štandardný podvozok 6×2 s plne pneumatickým odpružením a technicky prípustnou celkovou hmotnosťou 26 ton, tretiu zdvíhateľnú a riaditeľnú nápravu a poháňa ich plynový motor Cursor 13 s výkonom 460 koní, ktorý spĺňa normu
Euro 6. Nádrž na LNG má objem 540 litrov a zmestí sa do nej 195 kilogramov kvapalného bio-LNG. Dojazd tak dosahuje úctyhodných 800 kilometrov. Vodič sedí vo veľkokapacitnej kabíne Active Space.

Zvyšných 55 kusov tvoria ťahače Iveco S-Way LNG 4×2. Ťahače 4×2 sa od podvozkových
jednotiek líšia len svojou technicky prípustnou celkovou hmotnosťou, ktorá je v ich prípade 44 ton. Motor aj nádrž majú rovnaké parametre ako pri verzii 6×2.

S nákladnými vozidlami Iveco S-Way LNG dokáže EDEKA podľa talianskeho výrobcu znížiť emisie oxidu dusičitého a emisie CO2 v priemere o 95 % v porovnaní s nákladnými vozidlami jazdiacimi na naftu. LNG vozidlá majú výhodu aj z pohľadu komfotu jazdy, pretože sú tichšie ako dieselové.

Komfort pre vodičov

Nemecký reťazec supermarketov sa zameral aj na pohodlie svojich vodičov. Nové nákladné vozidlá sú vybavené širokou škálou doplnkových technológií. Okrem plne automatickej klimatizácie a prídavného kúrenia sa o príjemnú teplotu v kabíne starajú aj sedadlá Hi-Comfort s bedrovou opierkou a trojstupňovou funkciou chladenia a vyhrievania. Multifunkčný kožený
volant, slnečná clona na bočných oknách, termoizolačný box, informačno-zábavný systém, veľké
nosiče batožiny či vyvýšené lôžko s bezpečnostnou sieťou takisto prispievajú k vyššej kvalite
života v kabíne.

ZdrojIveco
Aktuálne
Prečítajte si aj