10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

NDS reaguje na kritiku ohľadom novej zmluvy na mýto

Národná diaľničná spoločnosť reaguje na kritiku a podozrenia, ktoré jej ohľadom novej zmluvy na prevádzku mýtneho systému adresovala Nadácia zastavme korupciu. Pre TASR sa NDS vyjadrila, že „Nákladovosť mýtneho systému má výrazne klesnúť, pričom suma 40 miliónov eur za výber mýta, ktorá je v cenovej úrovni roku 2009, nepredstavuje reálnu výšku nákladov roku 2022.“

Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková pre TASR povedala, že ide o nezmyselné porovnávanie, pretože prepočítavani konverzným kurzom nedáva zmysel. „Z verejne dostupných materiálov k zmluve k elektronickému mýtnemu systému je zrejmé, že v cenovej úrovni roku 2009, keď bola ponuka spoločnosti SkyToll predkladaná, bola táto základná ročná cena služby pre roky 2023 aj 2024 pôvodne (ešte v roku 2009) dohodnutá vo výške 82,98 milióna eur bez DPH,“ povedala hovorkyňa pre TASR.

Podľa NDS bude mýto lacnejšie

Podľa hovorkyne NDS to znamená, že ak by NDS v decembri 2022 nedohodla zľavu, musela by ročne platiť túto sumu ešte zvýšenú o valorizáciu. Pri cenovej úrovni roku 2022 by to predstavovalo sumu 103,64 milióna eur. Podľa NDS je táto suma jediná relevantná pre porovnanie ročnej ceny služby pred vyjednanou zľavou a po vyjednanej zľave.

NDS teda tvrdí, že nákladovosť mýtneho systému sa má výrazne znížiť. „NDS realizuje všetky kroky k tomu, aby to dosiahla v blízkej dobe. Aktuálne smerujeme k finálnej dohode so spoločnosťou SkyToll o odkúpení kontrolného systému, takzvaného ‚enforcementu‘. To tvorí výraznú časť služieb, ktoré pre nás terajší výberca mýta poskytuje. Enormné prieťahy v tendri na nové mýto síce spôsobili, že na nový mýtny systém nabehneme napriek našim ambíciám neskôr, aktívne však pracujeme na tom, aby nákladovosť klesala. Uvedenými krokmi smerujeme k naplneniu záväzku vlády v programovom vyhlásení,“ povedala pre TASR Eva Žgravčáková.

Popri pomerne detailnom opise nezrovnalostí zo strany Zastavme korupciu sa reakcia NDS javí ako pomerne stručná a nevysvetľuje všetky sporné body. Nadácia po prezentovaní svojich zistení, o ktorých píšeme tu, tiež oznámila, že podá podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Žiada ho, aby preveril či zmenou cenových kalkulácií cez dodatok NDS neporušila zákon. Na mýto sa plánuje pýtať aj prezidentka, čo avizovala jej kancelária.

Aktuálne
Prečítajte si aj