30.8 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Prvý systém napájania u servisného dílera DAF

Spoločnosť PACCAR Parts Europe úspešne zaviedla systém napájania priamo v prevádzke spoločnosti BEST Trucks v stredisku nákladných vozidiel s elektrickým pohonom DAF v meste Barendrecht v Holandsku.

Táto „mikrosieť“ sa skladá zo 750 strešných solárnych panelov, systému na uskladnenie energie a pokročilých systémov riadenia energie. Dokáže rýchlo nabíjať nákladné vozidlá, ktoré opúšťajú dielňu a napája aj verejnú rýchlonabíjačku.

Udržateľné nabíjanie

Projekt so spoločnosťou PACCAR Parts Europe, ktorý je prispôsobený potrebám spoločnosti BEST Trucks, začal montážou systému na uskladnenie energie (ESS) s kapacitou akumulátora 480 kWh, systému riadenia energie (EMS) a troch rýchlych nabíjacích zásuviek s maximálnym výkonom 360 kW. Všetko je pripojené k existujúcim 750 solárnym panelom na streche, ako aj k elektrickej sieti.

PACCAR Parts nabíjanie
Foto: DAF

V dielni sa namontovali dve nabíjačky, ktoré sú k dispozícii na nabíjanie elektrických nákladných vozidiel do jednej hodiny. Tretie miesto rýchleho nabíjania je verejne prístupné. Riešenie „mikrosiete“ podľa majiteľa spoločnosti BEST Trucks Ronalda Janssena zodpovedá ich predstavám: „Elektrické vozidlá by mali vždy opustiť našu dielňu nabité aspoň na 80 % svojej kapacity, aby po servise mohli okamžite vyraziť na cestu.“

Správa elektriny

Spoľahlivé energetické zabezpečenie je jednou z mnohých výhod systému ESS. „Kvôli zvyšujúcemu sa dopytu po energii je zabezpečenie dodávok energie pod tlakom. Nechcete sa rozhodovať medzi zapnutými svetlami v dielni alebo mimoriadne rýchlym nabíjaním elektrických vozidiel vašich zákazníkov,“ vysvetľuje Ronald Janssen.

Nová mikrosieť podľa neho zabezpečuje konzistentné a udržateľné dodávky energie a zároveň uľahčuje rýchle nabíjanie. Zostáva prevádzkyschopná aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach alebo v obdobiach nedostatočného množstva elektrickej energie v sieti. „Je to príjemný pocit, keď sa vždy môžeme spoľahnúť na uskladnenie energie,“ hovorí riadtieľ BEST Trucks.

Inteligentné monitorovanie a obchodovanie

Systém riadenia energie zhromažďuje všetky relevantné údaje, od očakávanej doby slnečného svitu až po spotrebu energie a vrcholy dopytu po elektrickej sieti a upravuje systém s cieľom dosiahnuť najvyššiu efektivitu a najnižšie náklady na energiu. Okrem toho bude spoločnosť BEST Trucks schopná obchodovať s energiou, uskladňovať ju na mieste, keď sú sadzby nízke alebo keď existuje nadbytok slnečnej energie, a používať ju alebo ju predávať počas najvyššieho dopytu s najvyššími sadzbami.

Manažér inovácií a strategických programov v PACCAR Parts Europe, Rob van Erp hovorí, že dopyt po takýchto riešeniach rastie. „Čoraz viac servisných dílerov prejavuje záujem o tento systém napájania priamo na prevádzke. Ide predovšetkým o to, aby sme zákazníkom ponúkli prémiové služby a uľahčili prechod na elektrickú energiu v záujme ekologickejšej budúcnosti.“

Aktuálne
Prečítajte si aj