1.8 C
Bratislava
štvrtok, 5 decembra, 2024
46 300 1 430 18 600

IFA W50 – Východonemecký nezmar

Advertisement

Prešlo len pár dní, čo mi priviezli palivové drevo na nezabudnuteľnom nákladnom vozidle z čias, ktoré si pamätajú len dospelé ročníky – IFA W50.

Rád sa s vami občas pomocou týchto pracovných strojov a automobilov ponorím do histórie, v ktorej sa jazdilo a pracovalo s tak zaujímavými, no vzhľadom niekedy zvláštnymi pomocníkmi, pri ktorých dnešná mládež len neveriacky krúti hlavou. Poďme si spolu pripomenúť predrevolučné nákladné vozidlo značky IFA W50, vyrábané v rokoch 1965 až 1990 v továrni v Ludwigsfelde.

IFA W50 hasičský špeciál
Foto: Autor

Kým u nás sú tieto vozidlá už ťažko zastihnuteľné, vo východoeurópskych krajinách stále poctivo slúžia svojmu účelu. IFA W50 sa vyrábala vo východnej časti Nemeckej demokratickej republiky (NDR – náš ekvivalent skratky DDR) v mnohých verziách, ešte viac modifikácií však vznikalo u špecializovaných firiem.

IFA W50 cisterna
Foto: Autor

IFA mala stovky verzií

Podľa niektorých zdrojov ich existovalo viac než 70, samotní Nemci však priznávajú, že ak by sme započítali aj špecifické úpravy pre autá exportované do viac ako 40 krajín, dostali by sme sa k dvom stovkám verzií samotného modelu W50. Vo fotogalérii priloženej k článku nájdete len zlomok toho, čo skutočne existovalo a čiastočne existuje i dodnes. W50 bola bezkonkurenčne najrozšírenejším nákladným vozidlom bývalej NDR. V automobilke Industrieverband Fahrzeugbau (IFA) sa ich celkovo vyrobilo 571 789 evidovaných kusov.

IFA W50 pre políciu
Foto: Autor

Kladiete si otázku z čoho pochádza označenie W50? Je to skratka vytvorená z názvu obce Werdau neďaleko východonemeckého mesta Zwickau, kde prebiehal vývoj tohto vozidla a číslovka je odkaz na nosnosť 50 dt (deciton). U nás sa skôr používa označenie metrákov či metrických centov, ale jednoducho povedané, IFA bola navrhnutá tak, aby jej užitočná hmotnosť dosiahla hodnotu piatich ton.

IFA W50 hisoria
Foto: Autor

No a prečo veci neskomplikovať, keď vyzerajú príliš jednoducho. Pôvodná nosnosť prvých prototypov bola totiž 45 metrákov, preto niesli označenie W45. Hotové sériové vozidlo W50 však malo v skutočnosti užitočné zaťaženie 5 200 kg a po prepracovaní pohonnej jednotky dokonca 5 300 kg. Čiže v konečnom dôsledku jeden a ten istý model vozidla z Werdau mal rôznu nosnosť podľa typu nadstavby, roku výroby a aj motorizácie.

IFA W50 pre transport osôb
Foto: Autor

Pod kabínou 6,6-liter

Pri úplnom začiatku výroby sa používali motory so zdvihovým objemom 6 560 cm³. Išlo o kvapalinou chladené 4-valcové naftové motory s nepriamym vstrekovaním paliva s 81 kW výkonom, no už o dva roky neskôr prišla radikálna zmena v pohonnej jednotke. Objem motora ostal síce nezmenený – 6 560cm³, ale M-systém priameho vstrekovania paliva umožnil zdvihnúť výkon na 92 kW. Pomocou tohto motoru s patentom vstrekovania od spoločnosti MAN si vystačila IFA W50 s drobnými úpravami až do konca jej produkcie v roku 1990.

IFA W50 odťahovka
Foto: Autor

V základnej verzii sa vyrábala so zadným pohonom, no drvivá väčšina vozidiel IFA W50 bola 4×4. Vďaka pohonu všetkých kolies a obratnosti na nespevnených cestách si získal tento pracant priazeň v rôznych kútoch sveta. Dôkazom je aj percentuálny podiel vývozu modelu W50, na export išlo až 80 % každoročnej produkcie.

IFA W50 cisterna na odvoz fekálu
Foto: Autor

Dodnes je v nemalej miere využívaným pomocníkom pri kratších prepravách a kvôli svojej slušne rozmernej ložnej ploche aj obľúbeným modelom. S rázvorom kolies len 3 200 mm ste sa s ním dokázali zvrtnúť na takom priestore, kde to dnes niekedy nezvládne ani vodič firemného Passatu.  

IFA W50 valník
Foto: Autor

Priatelia, v jednoduchosti je skrytý úspech tohto nákladného vozidla. Niekto by mohol oponovať, že si nebolo z čoho vyberať, ale tu musím namietať. Od ukončenia výroby prešlo cez 30 rokov, vyrobilo sa stovky iných a modernejších úžitkových vozidiel a predsa si IFA dodnes nájde svoje využitie.

IFA W50 valník č. 2
Foto: Autor

Nebojím sa povedať, že len vďaka svojej skromnosti a jednoduchosti. Neraz aj po niekoľkých nehybných mesiacoch tomuto nezmaru stačilo založiť nabitú batériu, odklopiť veko motorového priestoru, z miesta vodiča napumpovať naftu a šup ho opäť do práce. Nehovoriac o bonuse v zimných mesiacoch, keď do kabíny sálalo príjemné teplo pohonnej jednotky.

Advertisement
Aktuálne
Prečítajte si aj
Advertisement