20 C
Bratislava
sobota, 27 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

ČESMAD Slovakia sa obráti na európske kontrolné orgány

Slovenské združenie autodopravcov ČESMAD Slovakia dnes informovalo, že sa obráti na európske kontrolné orgány. Dopravcov znepokojuje rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá podľa nich utajila obsah návrhu na ďalšie predĺženie Dohody medzi Ukrajinou a EÚ o cestnej nákladnej doprave.

Toto predĺženie by malo platiť od júla 2024 najmenej do konca roka 2025. O návrhu chce EK navyše rozhodnúť extrémne rýchlo, píše vo svojom stanovisku ČESMAD. Členské štáty podľa neho dostali návrh Komisie k dispozícii 5. marca a rokovať o ňom budú už 7. marca 2024 na zasadnutí Pracovnej skupiny Rady EÚ pre pozemnú dopravu.

Chýbajúca odborná diskusia

Prezident ČESMAD-u Pavol Piešťanský to považuje za znemožnenie odborného pripomienkovania. „Prakticky tak Komisia znemožnila materiál pripomienkovať odbornou verejnosťou a priškrtila priestor pre národné ministerstvá dopravy, aby na návrh zodpovedajúco reagovali a pripravili národnú pozíciu, ktorá by v podmienkach SR mala byť predmetom medzirezortného pripomienkového konania,“ hovorí Piešťanský.

Dohoda medzi Ukrajinou a EÚ sa predlžovala už minulý rok, od júla 2023. Európska komisia pritom obsah návrhu rozhodnutia Rady EÚ o tomto kroku zverejnila už 1. februára 2023. „V tomto roku nepoznáme obsah návrhu zo strany Európskej komisie, pretože je utajený. Môžeme len vychádzať zo všeobecnej tlačovej správy EK z 5. marca 2024, že je návrh pripravený a bol odoslaný členským štátom,“ vysvetľuje prezident ČESMAD-u.

ČESMAD Slovakia s tvrdou kritikou

Združenie ČESMAD Slovakia je z takéhoto postupu EK pobúrené. Podľa jeho stanoviska výhrady voči pôvodnej Dohode medzi Ukrajinou a EÚ vyjadrilo 14 združení dopravcov z celej Európy. „Utajenie návrhu mandátu pre Európsku komisiu na rokovania s Ukrajinou a nemožnosť ho transparentne pripomienkovať vnímame ako úplne tendenčný postup. Pritom v čase pred júnovými eurovoľbami ide o veľmi negatívny signál voči dôveryhodnosti európskych inštitúcií a návod, ako politiku nerobiť,“ myslí si Piešťanský.

ČESMAD Slovakia sa preto obráti na orgány, ktoré reprezentujú Európsku komisiu a taksito na kontrolné orgány, ktoré majú kontrolovať a zabezpečiť dodržiavanie pravidiel a zamedziť svojvoľnému postupu orgánov Únie. Dopravcovia očakávajú, že aj Ministerstvo dopravy SR sa ohradí a využije všetky svoje možnosti, aby znemožnilo takýto postup Komisie, ktorý ČESMAD považuje za škandalózny.

Aktuálne
Prečítajte si aj