21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Bulhari protestujú, nový zákon umožňuje skonfiškovanie vozidla za alkohol

Bulharsko schválilo úpravu legislatívy, ktorú mnohí označujú za kontroverznú. Príslušníkom polície totiž umožňuje skonfiškovanie vozidla, ktoré riadil vodič pod vplyvom alkoholu. Konfiškovať však môžu aj vtedy, ak vozidlo vlastní niekto iný ako vodič, čo znepokojuje nielen autodopravcov.

Po prijatí tejto legislatívnej úpravy sa okamžite objavili hlasy, že nie je v súlade s niektorými časťami bulharského právneho systému. Dopravcov však najviac znepokojuje práve spomínaný fakt, že o svoje vozidlá môžu prísť aj kvôli nezodpovednosti svojich vodičov.

Zákon už bol prijatý a platí, dokonca už bolo skonfiškovaných aj niekoľko vozidiel. Nesúhlas a rôzne interpretácie zákona ale pretrvávajú. Okresná prokurátorka Maria Markova mesta Burgas pre portál mediapool.bg povedala, že „verejnosť stále nevie, čo sa stane s vozidlami, ktoré sú vo vlastníctve právnických alebo fyzických osôb alebo ak ich vlastnia manželia.“ Ako však dodala, v blízkej budúcnosti bude zavedená právna prax. Skonfiškované vozidlá sa majú uchovávať na strážených parkoviskách ministerstva vnútra.

Dobrý úmysel, nedomyslená realita

Bývalý zástupca ministra vnútra a spravodlivosti Andrey Yankulov, ktorý v súčasnosti vedie protikorupčnú neziskovú organizáciu hovorí, že nová právna úprava je v rozpore s existujúcimi zákonmi a preto sama o sebe nemôže byť plne legálna. „Sme proti tomu, pretože národná poistná komisia vychádza z uhla pohľadu mladých vodičov, ktorí riadia silné autá po tom, ako požili drogy alebo alkoholické nápoje. Nikto sa nepozrel na pohľad firiem a dopravných spoločností. Relatívne nové auto je omnoho lacnejšie ako ťažké nákladné auto,“ povedal pre portál Bulgaria on Air Dimitar Dimitrov z bulharskej komory autodopravcov.

Skonfiškovanie vozidla má určovať súd

Yankulov k tomu dodáva reálny príklad: „Čo urobí dopravca, ak dotknutý vodič prepravuje potraviny, ktoré musia byť držané pri určenej teplote, medicínske výrobky, ADR tovar alebo palivá? Nie je to po prvý krát, čo boli skonfiškované ťažké nákladné vozidlá. Vo všetkých predchádzajúcich prípadoch boli zadržané ako fyzické dôkazy, ale v tejto špecifickej situácii nákladné vozidlo nie je dôvodom porušenia zákona.“

Dimitar Dimitrov dopĺňa, že on aj organizácia sú zásadne proti požívaniu alkoholu alebo akýchkoľvek iných nedovolených látok pred či počas vedenia motorového vozidla. Súčasná nedomyselná situácia však spôsobuje situácie, kedy môžu byť vozidlá patriace dopravcom na mesiace či dokonca roky, až kým súd nevynesie konečný rozsudok, zabavené a odstavené na parkoviskách ministerstva vnútra. Dopravcom by tak vznikli obrovské straty, nehovoriac o nákladoch na opravy, keď sa vozidlo bude mať po mesiacoch státia vrátiť do každodennej prevádzky.

Dimitrov upozorňuje aj na falošne pozitívne testy. Množstvo profesionálnych vodičov je dnes vo veku, kedy trpia rôznymi chornickými chorobami, ako napríklad cukrovka a niektoré lieky môžu spôsobovať falošnú pozitivitu pri testovaní na alkohol a omamné látky. Podľa neho má o konfiškovaní vozidla rozhodovať súd a nie príslušník policajného zboru.

Aktuálne
Prečítajte si aj