2.4 C
Bratislava
nedeľa, 12 januára, 2025
46 300 1 430 18 600

Úspešný príklad duálneho vzdelávania v logistike z východného Slovenska

Advertisement

Logistika patrí medzi kľúčové oblasti moderného hospodárstva a jej dôležitosť v meniacom sa globálnom hospodárstve narastá. To si žiada aj dostatok kvalifikovaných odborníkov.

Jednou z ciest, ako zabezpečiť prílev nových ľudí do logistiky je duálne vzdelávanie – model, ktorý efektívne prepája teóriu s praxou. Aj na Slovensku sa tento koncept čoraz viac presadzuje. Príkladom je špedičná spoločnosť DeutschMann z Trebišova.

Duálne vzdelávanie podporuje praktickú pripravenosť

Duálne vzdelávanie prináša študentom unikátnu možnosť kombinovať štúdium na strednej škole s reálnou praxou vo firmách. Tento model je mimoriadne účinný aj v sektore logistiky, kde je potrebné pochopiť komplexné procesy, ako je manažment prepravy, práca s modernými technológiami a efektívna komunikácia na medzinárodnej úrovni. 

DeutschMann patrí medzi popredných špecialistov na medzinárodnú dopravu, logistiku a prepravu tovaru na Slovensku a tak ako každá úspešná firma, aj tu s rastúcim trhom a zvyšovaním kapacít potrebujú nových logistických odborníkov. Duálnemu vzdelávaniu s v DeutschMann-e venujú už dlhodobo a ich príklad ukazuje, ako dokáže duálne vzdelávanie pozitívne ovplyvniť budúci rast nielen študentov, ale aj logistiky na Slovensku. Firma ponúka študentom možnosť zapojiť sa do reálnych projektov, kde si rozvíjajú technické, organizačné a jazykové schopnosti.

Prínosy duálneho vzdelávania pre logistický sektor

Duálne vzdelávanie však má pozitívny vplyv nielen na danú firmu, ale na celý logistický sektor. Študenti duálneho vzdelávania vstupujú na trh práce s konkrétnymi zručnosťami a skúsenosťami, ktoré zamestnávatelia v logistike oceňujú. Študenti v DeutschManne sa okrem iného učia, ako optimálne organizovať náklad, komunikovať s klientmi a riešiť mnohé, aj neočakávané situácie.

Ďalším nesporným benefitom je rozvoj cudzích jazykov. Logistika je totiž globálne orientovaná oblasť, preto je dôraz na jazykové vzdelávanie kľúčový. Zabúdať ale netreba ani na finančnú podporu a motiváciu. Štipendiá, bezplatné stravovanie počas praxe a garancia zamestnania po ukončení štúdia sú dôležité benefity, ktoré tento model vzdelávania robia atraktívnym pre mladých ľudí na východe Slovenska.

Reálne príklady zo života

DeutschMann každoročne organizuje Deň otvorených dverí, kde deviataci získavajú možnosť na vlastnej koži spoznať prostredie firmy a vyskúšať si rôzne úlohy. Tento rok mali študenti možnosť zapojiť sa do interaktívnych aktivít, ako simulácia nakladania europaliet do kamióna, alebo komunikácia so zamestnancami firmy. Takéto zážitky im pomáhajú lepšie pochopiť, čo práca v logistike obnáša. Najbližší deň otvorených dverí sa uskutoční už v januári budúceho roka, od 27. do 31. januára.

Príkladom toho, že duálne vzdelávanie môže viesť k budovaniu úspešnej kariéry, sú tiež konkrétni ľudia, ktorí sú dnes skúsenými odborníkmi. Jaroslav Hrabovský, obchodný riaditeľ spoločnosti, začal svoju cestu v DeutschManne  priamo po strednej škole. Katka, absolventka duálneho vzdelávania, dnes ako disponentka riadi medzinárodné prepravy a potvrdzuje, že prax, ktorú získala počas štúdia výrazne uľahčila jej adaptáciu na reálny pracovný život.

Advertisement
Aktuálne
Prečítajte si aj
Advertisement