23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024
46 300 1 430 18 600

Slováci sa potešia, otvorili sa objednávky na Sandero, Sandero Stepway a Jogger

Všetky tri na Slovensku veľmi populárne modely využívajú povinný prechod na riadiace zariadenie GSR2 a zákazníkom prinesú ďalšie inovaćie a modernizovaný dizajn. Objednávky sa otvorili včera a prvé autá dorzai k zákazníkom začiatkom leta.

Sandero je vo svojom segmente súkromnej klientely vedúcim modelom už od roku 2017 a druhé miesto dosiahla v roku 2023 v európskom predaji vo všetkých predajných kanáloch. Od roku 2008 sa predalo 3 milióny kusov tohto modelu.

Verzie Sandero Stepway tvoria dve tretiny modelového radu Sandero. Jogger zase prekonal hranicu 100 000 predaných kusov a vedie predaj súkromnej klientely v segmente C (bez SUV) v Európe. Verzia HYBRID 140 tvorí štvrtinu tohto mixu.

Globálne bezpečnostné nariadenie č. 2

GSR 2 je najnovšie nariadenie o globálnej bezpečnosti, ktoré stanovuje nové požiadavky na bezpečnosť vozidiel v Európskej únii. Obsahuje pravidlá, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť na cestách pre všetkých, vrátane chodcov a cyklistov. Súčasťou zmien v nariadení GSR2 je aj to, že od júla 2024 budú povinné určité bezpečnostné zariadenia. Nový predpis bude spĺňať celý modelový rad značky Dacia.

Modelový rok 2024 príde aj s modernizovaným dizajnom. Nový béžový metalický lak Safari sa stáva exkluzívnou farbou pre Sandero Stepway, vďaka čomu je ešte viac prepojený s exteriérom. Metalický lak Shiste Grey, ktorý bol predtým vyhradený pre model Jogger, a metalický lak Cèdre Green sú teraz k dispozícii pre Sandero a Sandero Stepway od výbavového stupňa Expression.

Dacia Jogger aj ako Hybrid

Jogger bude teraz dostupný aj s hybridnou technológiou s výkonom 140 k, ktorá kombinuje dva elektromotory a spaľovací motor. V meste umožní 80 % času jazdiť v čisto elektrickom režime, čím sa spotreba paliva podľa značky zníži až o 40 %. Jogger HYBRID 140 je vybavený úplne novým 7-palcovým prístrojovým panelom, ktorý bol prvýkrát uvedený v úplne novom modely Duster a ktorý prináša modernejší vzhľad a viac informácií pre vodiča. 

Modely Jogger a Sandero Stepway Expression sú vybavené novou nálepkou na oboch predných dverách pod bočnými zrkadlami. Nálepka obsahuje emblém Dacia Link a GPS súradnice zodpovedajúce polohe ikonickej rumunskej cesty Transfagarașan.

Hybridný Jogger má tiež novú funkciu E-SAVE. Vďaka nej je možné nastaviť cieľovú úroveň nabitia trakčnej batérie (~ 70 %), aby sa ušetril dostatok energie na neskoršiu časť cesty. Ak vodiči vedia, že ich čakajú špecifické jazdné podmienky (stúpania), môžu tento režim aktivovať niekoľko kilometrov vopred (<5 km) a deaktivovať ho po skončení strmého stúpania. Vodiči sa teda aktívne rozhodnú aktivovať režim E-SAVE, ten sa sám vypne vždy po opätovnom naštartovaní motora.

Vyššia bezpečnosť

V celom modelovom rade, počnúc výbavou Essential, bola zavedená nová bezpečnostná výbava, ktorá spĺňa nové požiadavky GSR2. Spolu ide o 10 rôznych prvkov, medzi ktoré patria napríklad záznamník údajov o nehode (čierna skrinka nehody), rozpoznávanie dopravných značiek s upozornením na rýchlosť, zadné parkovacie senzory, pokročilý systém núdzového brzdenia (chodci a cyklisti) a ďalšie.

Tlačidlo „My Safety“ na prístrojovej doske umožňuje vodičovi deaktivovať určité systémy ADAS počas jazdy a pri každom naštartovaní vozidla. Okrem toho je celý modelový rad vybavený nálepkou Rescue QR Code, ktorá zostáva dobre viditeľná na čelnom a zadnom skle. Po naskenovaní pomocou špeciálnej aplikácie umožňuje prístup k informačnej brožúre Dacia Rescue. Hasiči tak majú k dispozícii všetky informácie potrebné na bezpečný a rýchly zásah v núdzovej situácii, čím ušetria cenné minúty.  

Piručka, do ktorej sa možno pozriete

Odstránením všetkých chrómových dizajnových prvkov z vozidla a nepoužitím pravej prírodnej kože v interiéri sa Dacia viac zaväzuje k udržateľnosti. Novinkou je zoštíhlená 32-stranová používateľská príručka, ktorá opisuje všetky najnovšie kľúčové funkcie vozidla a dopĺňa tradičnú používateľskú príručku s približne 400 stranami.

Zákazníci majú jednoduchý prístup k podrobným digitálnym verziám prostredníctvom QR kódu, ktorý je súčasťou používateľskej príručky, alebo prostredníctvom aplikácie My Dacia. Môžu si tiež objednať papierovú verziu podrobnej príručky prostredníctvom siete Dacia.

Aktuálne
Prečítajte si aj