30.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Prepis vozidla má nové pravidlá

Od januára tohto roka platia na Slovensku nové pravidlá pri prepise vozidiel, ktoré podľa Ministerstva vnútra zjednodušia celý proces. V minulosti bolo potrebné prihlásenie vykonať v okrese, v ktorom má nový majiteľ trvalé bydlisko. Na políciu ste tak museli ísť dva krát. Najskôr v sídle predajcu, kedy sa auto odhlásilo z evidencie, a následne v mieste trvalého bydliska nového majiteľa, kde sa vozidlo prihlasovalo.

To už dnes neplatí. Nové pravidlá šetria čas fyzickým osobám aj firmám, vrátane lízingových spoločností. Vďaka novým pravidlám, vrátane zmeny registrácie, sa môže lízingová spoločnosť ako predajca vozidiel postarať o prepis a ušetriť tak túto starosť kupujúcemu. Šetrí sa aj čas úradníkov, nakoľko z pôvodných dvoch návśtev dopravných inšpektorátov je už iba jedna.

Koniec cestovania medzi okresmi

Dnes už nezáleží na tom, kto je z akého okresu, pre všetkých od Bratislavy až po Košice a Novú Sedlicu platia rovnaké pravidlá. Ak kupujete vozidlo po operatívnom lízingu, dostanete po kúpe vozidla nový malý aj veľký technický preukaz, registrovaný už na vaše meno. Ako klientovi vám stačí iba uzatvoriť povinné zmluvné poistenie.

„QR kód, ktorý je dokladom o úhrade registračného poplatku – ten si môže zakúpiť online alebo osobne na polícii či pošte, splnomocní lízingovú spoločnosť na úkon prehlásenia vozidla u notára a my ako lízingová spoločnosť mu priamo domov doručíme nové doklady od jeho zakúpeného auta,“ vysvetľuje nový postup Jana Smoláriková z Business Lease Slovakia. Proces sa v porovnaní s minulosťou zjednodušil, stále však podľa nej existuje priestor na ďalšie zlepšenia, najmä v oblasti online prehlasovania vozidiel. „Aktuálne prehlasovanie vozidiel riešime najmä fyzicky na dopravnom inšpektoráte, keďže aktuálny online systém má rôzne úskalia, pokiaľ ide o spoľahlivosť,“ hovorí Jana Smoláriková.

Predajcovia vozidiel aj štátne inštitúcie by možnosťou prehlásenia vozidiel úplne bez fyzického kontaktu, s využitím niekoľkých klikov a bez nutnosti chodiť na dopravný inšpektorát, ušetrili nielen mnoźstvo času, ale aj peňazí.

Predaj jazdených áut sa zvyšuje

Zmena pravidiel pomôže aj preto, že predaj jazdených vozidiel sa naďalej zvyšuje. Len Business Lease Slovakia predala vlani 92 % vozidiel po operatívnom lízingu koncovým užívateľom, či už fyzickým osobám, firmám alebo spoločnostiam, ktoré mali pôvodne auto na operatívny lízing a prejavili záujem si auto po skončení lízingu odkúpiť. Kupovať auto po po operatívnom lízingu má podľa Business Lease výhody v podobe jasnej servisnej a poistnej histórie, vrátane garancie stavu tachometra.

Aktuálne
Prečítajte si aj