24 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Počet elektromobilov na Slovensku presiahol 10 000 vozidiel

Podľa informácií od Slovenskej asociácie pre elektromobilitu k poslednému dňu roku 2023 evidovali na Slovensku celkovo 10 273 elektrických osobných a ľahkých úžitkových vozidiel.

Počas uplynulého roka ich počet narástol o 4 293 kusov, čo predstavuje 87 % nárast oproti predchádzajúcemu roku. Tým sa flotila elektromobilov v kategóriách M1 a N1 zväčšila o 70 %. SEVA poukázala na to, že v týchto číslach sú zahrnuté aj vozidlá značiek, ktoré oficiálne na Slovensku nepôsobia, a vozidlá dovezené individuálne z iných krajín. Lídrom na trhu zostáva značka Škoda, ktorá si zachovala viac ako 16 % podiel na trhu s novými elektromobilmi, predávanými cez oficiálne distribučné kanály.

Chýba podpora štátu

Riaditeľ SEVA Patrik Križanský vysvetľuje, že chýbajúca štátna podpora pre nákup elektromobilov, alebo aspoň implementácia daňových úľav, trhu neprospieva. Všetci očakávajú spustenie dotačného programu, ktorý je uvedený v Akčnom pláne pre rozvoj elektromobility.

Zdroj: SEVA

Podľa SEVA by urýchlené zavedenie vládnych opatrení z Akčného plánu mohlo trhu pomôcť. Križanský poukazuje na príklady susedných krajín, kde takéto kroky rozprúdili trh s elektromobilmi a zdôrazňuje, že Slovensko by mohlo využiť finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti.

Elektromobily kupujú hlavne firmy

Jaroslav Hercog, zástupca ŠKODA AUTO Slovensko a člen Výkonného výboru SEVA hovorí, že momentálne elektromobily kupujú hlavne firmy zamerané na zníženie emisnej stopy a technologickí nadšenci. Podľa neho sa situácia nezmení, pokiaľ elektromobilita a alternatívne pohony zostanú na okraji záujmu verejnosti.

Urýchlenie rozvoja nabíjacej infraštruktúry a zavedenie daňových úľav, ako aj spustenie dotačných programov by prispeli k zvýšeniu podielu elektromobilov na Slovensku. Hercog dodáva, že účinnosť takýchto opatrení je viditeľná v štatistikách susedných krajín, kde už boli tieto opatrenia zavedené.

Najpredávanejšími elektromobilmi sú škodovky

Napriek výzvam si modely Škoda Enyaq a Škoda Enyaq Coupé v roku 2023 udržali vedúcu pozíciu medzi novozaregistrovanými elektromobilmi na Slovensku. Predalo sa ich 382 kusov (16,3 % podiel na trhu). Volkswagen zaujal 342 zákazníkov (14,6 % podiel) a Mercedes-Benz dosiahol tretie miesto s 257 predanými vozidlami (11 % podiel). Keď sa zohľadňujú aj individuálne dovozy a jazdené elektromobily, prvú trojku tvoria Tesla, Volkswagen a Škoda.

Z údajov tiež vyplýva, že veľký počet slovenských vodičov sa stále rozhoduje pre plug-in hybridné vozidlá ako prechodnú technológiu medzi elektromobilitou a spaľovacími motormi. Minulý rok u nás pribudlo 2 622 PHEV vozidiel. Ešte väčší počet vodičov preferuje hybridné vozidlá bez možnosti dobíjania z elektrickej siete, ktorých počet sa v roku 2023 zvýšil o 23 998 kusov.

ZdrojSEVA
Aktuálne
Prečítajte si aj