10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Umyváte podvozok svojho auta? Pre toto by ste mali

Podľa prieskumu spoločnosti Shell na Slovensku tretina šoférov po zakúpení umývacieho programu ignoruje umytie podvozka svojho auta. Možno ale nevedia, že to môže mať negatívny dopad na technický stav a funkčnosť vozidla.

V zimných a na začiatku jarných mesiacov sa na cestách objavuje množstvo chemických látok, ktoré majú škodlivý vplyv nielen na lak vozidla, ale aj na podvozok, ktorý často zostáva prehliadaný. Predpoklad, že v suchých alebo daždivých zimách nie je potrebné vozidlo umývať, je mylný.

Cesty sa udržiavajú konštantne

Štatistiky z Slovenskej správy ciest a samospráv ukazujú, že cesty sú pravidelne udržiavané, aj keď si to mnohí vodiči nemusia uvedomovať. Každý kilometer ciest podliehajúci zimnej údržbe je počas zimy aspoň raz posypaný.

Slovenská správa ciest využíva cestné meteorologické stanice 2DRoad, ktoré v období od 1. novembra 2023 do 8. februára 2024 na Pezinskej babe, zaznamenali 34 dní s teplotami pod bodom mrazu. Počas 25 z týchto dní index klzkosti naznačoval vysoké riziko šmyku kvôli námraze, snehu alebo ľadu na vozovke.

Umývanie vozidla na autoumyvárke Shell
Foto: Shell

Preto sa na cesty vydávajú sypače, aby minimalizovali tvorbu ľadových plôch. V týchto chvíľach prichádza vozidlo do kontaktu so soľou a inými posypovými materiálmi, ktoré v kombinácii s vlhkosťou môžu poškodiť karosériu vozidla. Nielen jeho lakované časti, ale aj podstatné komponenty podvozka, ktoré sú skryté pred našimi očami. Ide o súčasti, ktoré ako prvé čelia všetkým nečistotám a posypovým materiálom na cestách.

Tieto časti sú najzraniteľnejšie

Najviac zraniteľné časti podvozka zahŕňajú silentbloky, čapy, tesnenia hnacích hriadeľov, tlmiče, diferenciál, brzdový systém a výfukový systém, kde môže dochádzať k tvorbe mikrokorózie. Ochranné a silikónové vrstvy týchto súčiastok postupne strácajú svoje mazacie vlastnosti, čo vedie k ich oslabeniu a menšej odolnosti. Ignorovanie čistenia podvozka môže viesť k zníženiu funkčnosti týchto dielov.

Dôležitosť starostlivosti o podvozok spočíva v zachovaní jeho spoľahlivosti a bezpečnosti, pomáha predchádzať poškodeniu materiálov soľou a ďalšími škodlivými látkami. Pravidelné umývanie podvozka pomáha udržiavať nízke náklady na údržbu a zabezpečuje zachovanie hodnoty a funkčnosti vozidla. Ak nie je možné umývať vozidlo manuálne, vhodnou alternatívou je využitie autoumyvárky, kde je umývanie podvozka súčasťou väčšiny programov.

Identifikácia problémov spojených s nedostatočným umývaním podvozka sa môže prejaviť skorým vznikom tikavých alebo búchavých zvukov a vznikom vôle na náprave vozidla. Nedostatočnú údržbu podvozka možno v servise často vidieť pri nastavovaní geometrie kolies, keď sa s pohyblivými časťami nedá manipulovať a je potrebná ich výmena. To samozrejme celý servis zdražuje, vysvetľuje servisný poradca z autorizovaného servisu BMW, Jozef Hušek. Pravidelná údržba môže podľa neho predísť nákladnejším opravám v budúcnosti.

Sú mýty o umyvárkach pravdivé?

Pokiaľ ide o umývanie v autoumyvárkach, existuje okolo nich viacero mýtov. Shell sa ich snaží motoristom vyvrátiť. Prvým z nich je obava, že kefy poškodzujú lak vozidla. Na moderných autoumyvárkach sa používajú penové kefy, ktoré v kombinácii s čistiacimi prostriedkami jemne leštia karosériu a sú pravidelne vymieňané, čím sa minimalizuje riziko poškrabania. Predumývanie tlakovou vodou odstraňuje hrubšie nečistoty a znižuje možnosť poškodenia.

Ďalším mýtom je obava, že voda po umytí môže na aute zamrznúť. Moderné umývacie linky však obsahujú efektívny sušiaci program, ktorý zabezpečuje dokonalé vysušenie vozidla, vrátane dvojitého sušenia zadnej časti.

Mnohí ľudia tiež veria, že najlepšie sú vlastné prípravky na umývanie. Vo väčšine autoumyvárok nie je ich používanie povolené kvôli tomu, že sú vybavené profesionálnymi, testovanými a účinnými čistiacimi prostriedkami, ktoré sú navyše biologicky odbúrateľné. Tieto prípravky sú navrhnuté tak, aby reagovali na konkrétne typy nečistôt charakteristické pre rôzne ročné obdobia.

O svoje auto sa starajte celoročne

Starostlivosť o vozidlo je nevyhnutná po celý rok, nielen počas zimy. Aj keď máte podvozok zakrytovaný, mnoho kľúčových funkčných prvkov je stále vystavených vplyvom prostredia. Pravidelné umývanie v autoumyvárke zabraňuje akumulácii nečistôt a zvyšuje celkovú bezpečnosť a spoľahlivosť vozidla.

Manažérka kvality palív Shellu, Markéta Jakoubková, radí starať sa nielen o exteriér vozidla, alr s rovnakou intenzitou aj o motor, najmä počas zimy, keď je náchylnejší na tvorbu karbónových usadenín. Odporúča kvalitné aditivované palivo, ktoré môže pomôcť udržať motor v optimálnom stave.

Frekvencia návštev autoumyvárky by mala závisieť od množstva najazdených kilometrov a stupňa znečistenia vozidla, pričom je dôležité pamätať, že počas celého roka sa na vozovke nachádzajú rôzne látky vrátane prevádzkových kvapalín, asfaltu, blata či prachu. Tieto neustále znečisťujú podvozkové časti a majú extrémny vplyv na celkovú bezpečnosť prevádzky vozidla.

Aktuálne
Prečítajte si aj